Zdaniem 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro – wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. – w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. – jeszcze później.
CBOS, na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej przeprowadziło badanie „Wprowadzenie euro w Polsce”. Ankietowanym przypomniano, że wstępując do UE 20 lat temu Polska zobowiązała się do przyjęcia waluty euro i zapytano, kiedy powinniśmy przyjąć euro.
13 proc. badanych udzieliło odpowiedzi, że w ciągu kolejnych 3 lat; 22 proc., że w ciągu kolejnych 10 lat; 10 proc. – jeszcze później. Zdaniem 49 proc. ankietowanych w ogóle nie powinniśmy przyjmować euro. Odpowiedzi „trudno powiedzieć” udzieliło 6 proc. badanych.
CBOS sprawdził też jak do kwestii przyjęcia euro odnoszą się wyborcy poszczególnych partii politycznych.
Tylko 1 proc. wyborców PiS jest zdania, że w ciągu kolejnych trzech lat powinniśmy przyjąć euro; taką opinię wyraziło 28 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 7 proc. wyborców Trzeciej Drogi, 25 proc. Lewicy oraz zero proc. wyborców Konfederacji WiN; 6 proc. niezdecydowanych wyborców i 14 proc. ankietowanych niezamierzających głosować.
Koncepcję przyjęcia euro w ciągu kolejnych 10 lat popiera 10 proc. wyborców PiS; 42 proc. osób deklarujących poparcie dla KO; 37 proc. zwolenników Trzeciej Drogi; 31 proc. – Lewicy; 6 proc. wyborców Konfederacji WiN; 19 proc. wyborców niezdecydowanych i 9 proc. ankietowanych niezamierzających głosować.
Jeszcze później Polska powinna przyjąć euro według: 12 proc. wyborców PiS, 9 proc. wyborców KO; 18 proc. Trzeciej Drogi; 5 proc. Lewicy; 18 proc. Konfederacji WiN; 11 proc. niezdecydowanych wyborców i 4 proc. ankietowanych niezamierzających głosować.
W ogóle nie powinniśmy przyjąć euro według: 75 proc. wyborców PiS, 13 proc. wyborców KO; 37 proc. Trzeciej Drogi; 34 proc. Lewicy; 75 proc. Konfederacji WiN; 59 proc. niezdecydowanych wyborców i 62 proc. ankietowanych niezamierzających głosować.
Odpowiedzi, że w ogóle nie powinniśmy przyjmować euro najczęściej udzielali ankietowani w wieku 55-64 lata (54 proc.); mieszańcy miast do 20 tys. mieszkańców (61 proc.); osoby z wykształceniem podstawowym (68 proc.); rolnicy (81 proc.) oraz osoby z miesięcznym dochodem netto do 1999 zł (62 proc.).
Minister finansów Andrzej Domański w połowie maja, podczas „Live z ministrem finansów”, powiedział, że Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty i w jego resorcie nie toczą się prace nad przyjęciem euro. „Polska gospodarka jest absolutnie niegotowa na przyjęcie euro, nie spełniamy kryteriów konwergencji” – powiedział Domański. Podkreślił, że złoty wiele razy pomógł polskiej gospodarce w radzeniu sobie z kryzysami.
Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 20 do 23 maja 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Źródło: PAP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.