„Cisza nadzieją dla Krakowa”. To hasło w Roku Świętym 2025 będzie towarzyszyć kolejnej edycji wielkopostnego pielgrzymowania szlakiem Kościołów Stacyjnych stolicy Małopolski.
Podobnie jak w latach ubiegłych, Archidiecezja Krakowska poprzez wielkopostne pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych Krakowa chce stworzyć szczególną przestrzeń do zatrzymania się, wyciszenia i osobistego spotkania z Chrystusem. Eucharystia i następująca po niej adoracja w ciszy pomogą, aby z dala od chaosu i pośpiechu codzienności przygotować się do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy, ale także do lepszego przeżywania każdego kolejnego dnia życia.
W Roku Świętym 2025, któremu towarzyszą słowa „Pielgrzymi nadziei”, hasło „Cisza nadzieją dla Krakowa” ma zachęcać do tego, by w modlitewnej ciszy szukać nadziei do mierzenia się z codziennymi wyzwaniami. To również dlatego każdorazowo adorację Najświętszego Sakramentu rozpoczynać będą słowa Modlitwy Jubileuszu, napisanej przez papieża Franciszka na ten szczególny czas.
Przeżywanie liturgii stacyjnych codziennie w innym kościele Krakowa może stać się także jedną z form jubileuszowej pielgrzymki, tym bardziej, że na tym wielkopostnym szlaku będzie także okazja do odwiedzenia siedmiu z siedemnastu Kościołów Jubileuszowych, wyznaczonych w Archidiecezji Krakowskiej i do uzyskania przy tej okazji łaski odpustu.
Wzorem poprzednich dwóch lat modlitwa w ciszy przed Najświętszym Sakramentem w większości Kościołów Stacyjnych potrwa do godz. 21.00. Wyjątkami będą katedra na Wawelu oraz kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym. W tych miejscach z możliwości adoracji skorzystać będzie można od rana aż do rozpoczęcia Mszy św.
Dodatkowo w piątek, 14 marca, po zakończeniu liturgii w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła adoracja do godz. 21.00 odbędzie się w Sanktuarium św. Józefa przy ul. Poselskiej.
W każdym dniu wielkopostnej pielgrzymki szlakiem Kościołów Stacyjnych w łączności z uczestnikami liturgii będzie trwać jedno żeńskie zgromadzenie zakonne, które modlitwą otoczy Kraków, Archidiecezję Krakowską i całą Polskę. Indywidualne intencje, które omadlane będą przy tej okazji, przesyłać można poprzez formularz internetowy. Wszystkie prośby zamieszczone w nim do godz. 15.00, zostaną odczytane przed liturgią stacyjną tego samego dnia.
Tradycyjnie, ofiary zebrane na tacę podczas Mszy św. stacyjnych zostaną przekazane na cel charytatywny. W tym roku zostaną one przeznaczone na budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Zatorze, który ma stać się jednym z owoców Roku Jubileuszowego 2025 w Archidiecezji Krakowskiej.
Zwyczaj pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych jest praktykowany w Archidiecezji Krakowskiej od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel) Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa lub ze względów topograficznych.
Tradycja narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie, podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. Pierwszym rzymskim Kościołem Stacyjnym, wybranym jeszcze przez papieża Grzegorza Wielkiego, jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. Każdego roku właśnie tam Ojciec Święty odprawia Eucharystię w Środę Popielcową.
Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Kościołów Stacyjnych znaleźć można na dedykowanej podstronie oraz na plakatach.
Źródło: diecezja.pl