Poparcie dla wprowadzenia „za kilka lat” europejskiej waluty w Polsce wynosi obecnie 30,7 proc., co stanowi spadek z 34,9 proc. rok do roku – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej. Odsetek przeciwników wzrósł z 50,8 proc. do 56,5 proc.
Respondenci odpowiadali na pytanie: „czy ogólnie rzecz biorąc jest pan/pani za czy przeciwko pomysłowi, aby za kilka lat wprowadzić euro w Polsce?”
Jak zauważyli autorzy badania, szczególnie silny spadek poparcia dla przyjęcia euro miał miejsce wśród kobiet. Obecnie wprowadzenie euro za kilka lat popiera 28,5 proc. kobiet (w 2023 r. było to 33,9 proc.) i 34,1 proc. mężczyzn (36 proc. w 2023 r.). w komentarzu zaznaczono, że „kobiety krystalizują swoje poglądy na temat euro” – w porównaniu z 2023 rokiem znacząco zmniejszył się odsetek kobiet udzielających odpowiedzi „trudno powiedzieć”.
Autorzy dodali, że wśród wyborców poszczególnych partii politycznych najwyższe poparcie dla wprowadzenia euro deklarują zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (57 proc.), jednak udział głosów „za” nawet w tej grupie spadł względem 2023 r. o 10,6 punktów procentowych. Jednocześnie ponad 30 proc. badanych uważa, że nie powinniśmy w ogóle przyjmować wspólnej waluty.
„Nastawienie do euro w bardzo dużej części wynika z ogólnych sympatii politycznych, a w znacznie mniejszym determinowane jest wiekiem, wykształceniem czy miejscem zamieszkania’ – poinformowali autorzy koncepcji badania Marek Góra i Robert Sobiech,.
Jak poinformowano w publikacji prezentującej wyniki badania, znacznie większym poparciem badanych cieszy się propozycja rozpoczęcia przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty. Blisko 40 proc. ankietowanych stwierdziło, że chce, aby Polska rozpoczęła takie przygotowania. Wśród wyborców KO udział popierających wyniósł ponad 71,8 proc. W przypadku Lewicy pomysł ten popiera 60,7 proc. pytanych, a dla wyborców Trzeciej Drogi wynik ten wynosi 55,8 proc. W przypadku wyborców PiS i Konfederacji „za” jest zdecydowanie mniej ankietowanych – odpowiednio 24,4 proc., 22,8 proc.
Badanie CAWI zostało przeprowadzone przez SW Research w kwietniu 2024 r. na reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych mieszkańców Polski. Poprzednie badanie zostało przeprowadzone wiosną 2023 r. na tej samej próbie. Celem badania było odtworzenie społecznych postaw wobec wspólnej waluty euro oraz poznanie zmian, jakie pojawiły się okresie pomiędzy tymi badaniami.
Według wyliczeń niemieckiego Centre for European Policy (CEP) z 2022 r., na wprowadzeniu waluty euro zyskała gospodarka Niemiec, Holandii i Grecji. Ta ostatnia miała czerpać zyski ze wspólnej waluty tylko przed 2011 r., ale i tak, według CEP, wyszła na minimalny plus. Straciły za to pozostałe kraje, zwłaszcza Włochy i Francja. Codacons, włoski komitet obrony praw konsumentów już w 2011 r. donosił, że od chwili wprowadzenia euro miejscowa rodzina straciła średnio 39,7 proc. siły nabywczej. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.