Gazety, monety, książki, list. Odkryto kapsułę czasu podczas remontu bydgoskich Klarysek

W ołowianej kapsule w Kościele Rektorskim Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek”, na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Jagiellońskiej, znaleziono artefakty w języku niemieckim z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

„Odbudowa wieży byłego kościoła Klarysek w Bydgoszczy, która odbyła się tego lata, powstała wskutek inicjatywy Towarzystwa Upiększenia Miasta, ale też jego prezesa, w międzyczasie zmarłego nadburmistrza Braesicke” – napisano w liście dla potomnych, jaki umieszczono w niedawno otwartej kapsule czasu, odkrytej podczas trwającego remontu bydgoskiej świątyni z przełomu XVI i XVII wieku.

„W trakcie rozwiązania Towarzystwa Upiększenia w 1897 roku z masy upadłościowej przekazano 2 000 marek Radzie Miejskiej na cel odbudowy wieży” – czytamy dalej. Tłumaczenia całości dokonał prof. dr hab. Albert Kotowski.

Ołowianą kapsułę znaleziono w wieży kościoła. „Okazało się, że jest w niej sporo miejscowych gazet w języku niemieckim” – opowiada ks. infułat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej, do której należy filialna świątynia. Prasa, zachowana w dobrym stanie, datowana jest na 1901 rok. „Odkryliśmy również trzy monety – 2, 5, 10 fenigów z lat: 1875, 1889 i 1874. Znaleźliśmy też książki – jedną adresową, drugą z planem finansowym Bydgoszczy na 1901 roku” – dodał ks. infułat Stanisław Kotowski.

W kapsule znalazł się także list dla potomnych, napisany niemieckim gotykiem. „Projekt odbudowy wieży powierzono mistrzowi rządowemu Kohte, współpracownikowi ministerstwa kultury i pracownikowi miejskiego wydziału budowlanego... Podstawą projektu był zachowany w Wyższej Szkole Technicznej w Charlottenburgu rysunek starej wieży, wykonany w 1844 roku przez Quasta, ówczesnego konserwatora dzieł sztuki” – przetłumaczono. „Odkrycie związane jest z remontem kościoła. W tym roku przewidujemy wykonanie kopuły i całej wierzy, a w przyszłym – 2025 – nastąpi wymiana całego dachu” – podsumował ks. infułat Stanisław Kotowski.

Kościół Wniebowzięcia NMP „Klarysek” to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy. Jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia została wzniesiona pomiędzy 1582 a 1618 rokiem.

Opiekę duszpasterską nad kościołem sprawuje Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. To miejsce całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz „stałego konfesjonału”.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama