„Głos Boga nie może być uciszany”. O postępującej sekularyzacji w Europie na kongresie w Niemczech

220 uczestników z 26 krajów weźmie udział w Międzynarodowym Kongresie Renovabis, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Mieć misję – dawać wiarygodne świadectwo. Radzenie sobie z sekularyzacją i obojętnością religijną w Europie”.

Według przewodniczącego Rady „Renovabis” arcybiskupa Berlina Heinera Kocha, „głos Boga nie może być uciszany w dzisiejszym społeczeństwie”. Z okazji 28. Międzynarodowego Kongresu dzieła pomocy niemieckich katolików dla Europy Wschodniej, który rozpocznie się we wtorek we Fryzyndze, arcybiskup Berlina podkreślił, że „głoszenie chrześcijańskiego przesłania wymaga oczywiście odwagi, gdy coraz więcej ludzi wyobraża sobie udane życie bez odwoływania się do siły wyższej”.

Zdaniem arcybiskupa „nie możemy unikać obrony naszej wiary z obawy przed odrzuceniem. Potrzebujemy ludzi wiary, którzy szukają dialogu z niechrześcijanami z szacunkiem i na równych prawach”.

Spotkanie katolickiej organizacji pomocowej dla Europy Wschodniej, które potrwa do 12 września, odbywa się pod hasłem „Mieć misję – dawać wiarygodne świadectwo. Radzenie sobie z sekularyzacją i obojętnością religijną w Europie”. Według organizatorów, spodziewanych jest około 220 uczestników z 26 krajów. Jednocześnie kongres odbywa się z okazji jubileuszu diecezji i miasta - „1300 lat Korbiniana we Fryzyndze”.

Zgodnie z programem, omówione zostaną różne doświadczenia związane z odbudową Kościoła w byłych krajach komunistycznych w Europie Wschodniej, z których niektóre znajdowały się w środowisku antyreligijnym lub areligijnym. Innym tematem będą różne relacje między kościołem a państwem. Pochodzący z Münster socjolog religii Detlef Pollack będzie mówił o przyczynach i tle obecnego kryzysu wiary i kościoła w Europie. Teolog pastoralny Jan Loffeld z Tilburg University Utrecht w Holandii będzie mówił o wyzwaniach przyszłego chrześcijaństwa w Europie.

Teolog Doris Reisinger, arcybiskupi: Koch i Gintaras Grušas z Wilna oraz siostra zakonna, teolog i artystka Pavlina Marie Kasparova omówią przyszłe perspektywy dla Kościoła i wiary chrześcijańskiej. We współpracy z Freisinger Domberg-Akademie zaplanowano również otwarty wieczór publiczny. Jej dyrektor, Claudia Pfrang, będzie dyskutować z biskupem Pilzna Tomasem Holubem i bawarskim artystą kabaretowym Christianem Springerem m.in. na temat: „Gdzie jest dziś Bóg?”.

Kongres można śledzić na żywo na stronie www.renovabis.de.

Źródło: KAI

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama