Kamiński i Wąsik na listach PiS do PE. KO wytypowała m.in. ministra kultury

Byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik znajdą się na listach PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformował w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Do PE nie zamierza natomiast startować były premier Mateusz Morawiecki (PiS). „Ja swój start wykluczam” – powiedział Morawiecki. Nie wiadomo jednak, kto będzie startował jako lider PiS na Górnym Śląsku. „Jeszcze 2-3 dni i pokażemy wszystkie listy” – powiedział prezes Kaczyński. Dodał, że „będą to na pewno bardzo, bardzo mocne listy”. „Zależy nam na tym, żeby każdy mógł walczyć, każdy mógł się sprawdzić” – zaznaczył.

Z informacji PAP wynika, że start w wyborach do Parlamentu Europejskiego potwierdziła także Anna Fotyga oraz Patryk Jaki. Oprócz współprzewodniczącego EKR Ryszarda Legutki, z obecnych europosłów PiS ponownie o mandat nie będzie ubiegać się Beata Mazurek, Elżbieta Kruk czy Grzegorz Tobiszowski.

Listy do PE zatwierdziła Rada Krajowa PO. Na pierwszych miejscach list KO są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński – „jedynka” w okręgu warszawskim, szef MAP Borys Budka – na śląskiej liście KO; i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz – w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie, który zaraz po zatwierdzeniu list złożył rezygnację z pełnionej funkcji na ręce premiera.

„Jedynką” w województwie pomorskim będzie Janusz Lewandowski, a kujawsko-pomorskim Krzysztof Brejza. Pierwsze miejsce na liście w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim będzie Jacek Protas. Na Mazowszu pierwsze miejsce ma Andrzej Halicki, a w łódzkim Dariusz Joński. W Wielkopolsce jako „jedynka” startuje Ewa Kopacz, z podkarpackiego Elżbieta Łukacijewska, a Marta Wcisło w województwie lubelskim. Bogdan Zdrojewski jest „jedynką” w dolnośląskim i na Opolszczyźnie, w zachodniopomorskim i lubuskim jest to Bartosz Arłukowicz.

Wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. Głosowanie w Polsce zaplanowano na 9 czerwca. W trakcie wyborów wybrane zostaną 53 osoby. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, partie miały czas do 22 kwietnia bieżącego roku na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych do PE. Według informacji przekazywanych przez PKW zarejestrowano 23 komitety.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama