Kara za przekłamany film o Janie Pawle II. TVN ma zapłacić ponad pół miliona za „Bielmo”

Insynuacje, stosowanie fałszywych powiązań emocji i osób, używanie tzw. utrwalaczy, czyli określeń mających zapaść w pamięć – takich nadużyć dopatrzono się w dokumencie oskarżającym Karola Wojtyłę o krycie pedofilów. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę na stację TVN.

O sprawie poinformował przewodniczący Rady Maciej Świrski. Kara wynosi 550 tys. zł. Nadawcę wezwano też do zaprzestania łamania prawa. Decyzja jest ostateczna, przy czym TVN może się odwołać do sądu.

Film dokumentalny pt. „Bielmo. Franciszkańska 3” autorstwa Marcina Gutowskiego został wyemitowany 6 marca 2023 r. W filmie Karol Wojtyła został oskarżony o to, że jako krakowski biskup tolerował w swojej archidiecezji przestępczą działalność księży molestujących dzieci. Oskarżenia pod adresem kard. Wojtyły kieruje m.in. narrator, publicysta Tomasz Terlikowski, holenderski dziennikarz Ekke Overbeek i prof. Joanna Tokarska-Bakir, antropolog kultury.

Jak podaje KRRiT, po emisji do Rady wpłynęło 6058 skarg na film Gutowskiego.

„W wyniku przeprowadzonej wnikliwej analizy eksperckiej audycji, w ramach postępowania wyjaśniającego ustalono, że materiał nie spełnia kryteriów reportażu oraz szeregu standardów etyki dziennikarskiej – podaje Rada. – Eksperci dowiedli iż, audycja wykazuje brak obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej, jest stronnicza, z wybiórczą selekcją źródeł, ahistoryczną interpretacją faktów i zdarzeń historycznych. Eksperci wskazali również, iż twórcy nagrania posłużyli się także technikami manipulacyjnymi takimi jak: insynuacja, używanie określeń tzw. utrwalaczy, stosowanie fałszywych powiązań emocji i osób, plotka”.

Kolejnym nadużyciem, o którycminformuje KRRiT to m.in. bezkrytyczne cytowanie donosów Służby Bezpieczeństwa.

Decyzja w sprawie TVN to liczący 52 strony dokument dokładnie opisujący treść filmu „Bielmo”, a także zawierający ekspertyzy trojga specjalistów dotyczące zasad rzetelności dziennikarskiej oraz kwestii historycznych.

„‍Biorąc powyższe pod uwagę, Przewodniczący (Maciej Świrski) wezwał nadawcę do zaniechania łamania prawa i nałożył na Spółkę sankcję pieniężną w wysokości 550 000 zł (słownie: pięćset pięćdziesiąt tysięcy złotych)” – czytamy w oświadczeniu KRRiT, która dodaje, że spółka TVN S.A. osiągnęła w 2022 r. przychód w wysokości blisko 2 mld zł.

Decyzja Rady ukazuje się dzień po tym, jak światło dzienne ujrzała informacja, że z zarzutu pedofilii został oczyszczony bp Marek Mendyk. W 2022 r. ukazał się artykuł w tygodniku „Newsweek” oskarżający hierarchę ze Świdnicy o wykorzystanie chłopca 30 lat temu. Dykasteria ds. Biskupów, która prowadziła postępowanie w tej sprawie uznała bp. Mendyka za niewinnego. Także polska prokuratura nie znalazła podstaw do postawienia mu zarzutów. Tymczasem oskarżające biskupa teksty nadal znajdują się na stronach tygodnika. 

Źródło: krrit.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama