Kraków: rozpoczął się proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej, zamordowanej w Boliwii

„Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej” – pisze w specjalnym edykcie abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W dokumencie abp Jędraszewski przypomina życiorys urodzonej w 1991 roku Heleny Kmieć. „W jej życiu bardzo ważnym aspektem stała się możliwość pomocy i świadczenia dobra drugiemu człowiekowi. Wynikało to z jej głębokiego przekonania, że jako osoba wierząca ma obowiązek dzielenia się doświadczeniem spotkania Boga z innymi ludźmi” – czytamy w dokumencie.

Jest tam mowa m.in. o jej zaangażowaniu w pomoc w nauce dzieciom w świetlicy Caritas, działalności w Katolickim Związku Akademickim i duszpasterstwie akademickim „Albertinum” w Gliwicach, a także o Wolontariacie Misyjnym „Salvator”, gdzie Helena Kmieć odkryła swoje powołanie misyjne.

Jej ostatnim wyjazdem misyjnym była posługa w ochronce dla dzieci prowadzonej przez Siostry Służebniczki Dębickie w Cochabambie w Boliwii, która miała trwać pół roku. Jednak w nocy 24 stycznia 2017 roku wolontariuszka misyjna została brutalnie zamordowana.

„Po śmierci Heleny Kmieć spontanicznie pojawiła się wśród wiernych opinia o jej świętym życiu oddanym Bogu i Kościołowi. Wiele osób modliło się i modli za Jej wstawiennictwem. Przykład Służebnicy Bożej z pewnością może stanowić inspirację do tego, by w życiu – szczególnie ludzi młodych – z wielką pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną” – pisze abp Marek Jędraszewski.

Edykt kończy prośba „do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Sługi Bożej, zarówno pozytywne jak i negatywne, aby zechcieli przekazać je do Kurii Metropolitalnej w Krakowie do dnia 30 czerwca”.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama