Nie cierpiętnictwo, ale akceptacja. Apostolstwo Chorych to udział w zbawczym dziele Chrystusa

Do wspólnoty Apostolstwa Chorych należą osoby dotknięte chorobą, które świadomie i dobrowolnie postanowiły w swoim trudnym i bolesnym doświadczeniu zaakceptować fakt cierpienia z poddaniem się woli Bożej, złączyć się w cierpieniu z umęczonym Jezusem i wraz z Nim ofiarować swój ból za zbawienie świata – pisze ks. Antoni Bartoszek.

„Święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest szczególnym czasem oddania czci Jezusowi ukrzyżowanemu. Dzień ten przypomina o obowiązku stałego szacunku wobec krzyża jako znaku zbawienia” – przypomina ks. Bartoszek, odnosząc się do dzisiejszego święta.

„Opowiem o trzech miejscach, w których krzyż został specyficznie uczczony” – dodaje.

Pierwszym z tych miejsc jest wspólnota Apostolstwa Chorych. Została założona w zeszłym stuleciu w Holandii przez ks. W.J. Willenborga. Przez Francję wspólnota ta dotarła do Polski i liczy w naszym kraju kilka tysięcy członków.

„Przynależą do niej osoby dotknięte chorobą, które świadomie i dobrowolnie postanowiły w swoim trudnym i bolesnym doświadczeniu zaakceptować fakt cierpienia z poddaniem się woli Bożej, złączyć się w cierpieniu z umęczonym Jezusem i wraz z Nim ofiarować swój ból za zbawienie świata i w wielu innych intencjach Kościoła – pisze ks. Bartoszek. – W swoich decyzjach osoby te w żaden sposób nie przyjmują postawy cierpiętnictwa, ani nie deprecjonują medycyny. W którymś momencie choroby postanowiły wkroczyć wprost na drogę Jezusa niosącego krzyż, odkrywając, że ich cierpienia mogą stać się cząstką dzieła zbawczego Jezusa Chrystusa. Decyzja taka była nieraz poprzedzona duchową walką w obliczu niezrozumiałości i mroczności samego cierpienia. Rozpoznanie zbawczego sensu cierpienia stało się prawdziwym podwyższeniem krzyża Chrystusa w ich życiu oraz w życiu ich otoczenia”.

Komentator Opoki przez kilka lat w ramach pracy w Wydziale Teologicznym w Katowicach prowadzi badania nad fenomenem Apostolstwa Chorych.

Odkryłem duchowe i teologiczne bogactwo listów do chorych, które pozostawił po sobie niderlandzki założyciel Apostolstwa Chorych” – wyjaśnia autor.

Efektem tej pracy stała się książka pt. „Apostolstwo chorych. 100-letnie doświadczenie duchowe – podstawy teologiczne – perspektywy pastoralne”.

Ks. Antoni Bartoszek podkreśla, że chciał, by przez tę książkę krzyż Chrystusa został wywyższony, dlatego okładce znalazł się krzyż prześwietlony światłem słońca.

„Sam krzyż na grafice okładki jest ciemny, jak mroczne jest cierpienie samo w sobie. Jednak został przeniknięty światłem słońca, które jest symbolem Chrystusa, przynoszącego nadzieję i radość. Krzyż prześwietlony światłem naszego Pana to właściwie istota duchowej misji Apostolstwa Chorych” – pisze autor pracy.

Opowiada też historię krzyża, który został wykonany przez niepełnosprawnych biorących udział w warsztatach terapii zajęciowej i postawiony przez dyrektora tej placówki na szczycie Ochodzitej w Beskidach.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama