„Potrzebujemy odkrycia głębi katolickiej Tradycji” – dziś o godz. 16 debata portalu Opoka [TRANSMISJA ONLINE]

12 kwietnia, w piątek o godz. 16 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego odbędzie się debata portalu Opoka „Mój Kościół. Czego najbardziej potrzebuje?” z udziałem felietonistów portalu. Spotkanie będzie transmitowane online na kanale YouTube portalu Opoka.

Debata z udziałem felietonistów portalu Opoka: ks. Roberta Skrzypczaka, o. Dariusza Kowalczyka SJ, o. Jana P. Strumiłowskiego OCist, ks. Tomasza Jaklewicza, ks. Jarosława Tomaszewskiego odbędzie się w ramach XXIX Targów Wydawców Katolickich 12 kwietnia o godz. 16 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego. Wstęp wolny.

Debata będzie transmitowana w na kanale YouTube portalu Opoka i na Facebooku.

Dokąd sięga nasza odwaga w myśleniu o Kościele? – debata Opoki na XXIX Targach Wydawców Katolickich
Portal Opoka


„Oczywiście Kościół jest zawsze najpierw Jego, czyli Jezusa Chrystusa. I to Jego najbardziej potrzebuje zawsze i wszędzie. Ale jest też to Kościół nasz i mój. Więc mam też, jak każdy wierzący, swoją odpowiedzialność za tę duchową Ojczyznę” – mówi w nawiązaniu do debaty o Kościele ks. Tomasz Jaklewicz, jeden z prelegentów.

I dodaje:

„Myśląc o Kościele w Polsce myślę, że potrzebuje on najpierw pewnego zdystansowania się od łatwych recept serwowanych przez publicystów tzw. mainstreamu. Trzeba przestać powtarzać banały w stylu „skończmy z klerykalizmem” lub „Kościół będzie synodalny albo nie będzie go wcale”. To są uproszczenia, które niczego nie wnoszą” – mówi. „W moim przekonaniu potrzebujemy raczej odkrycia głębi katolickiej Tradycji. Nie chodzi o płytki tradycjonalizm, ale o wydobywania na światło dzienne pereł katolickiej myśli teologicznej, piękna liturgii, mądrości nauczania wielkich papieży i świadectwa świętych. Nie chodzi o mechaniczne cytowanie klasyków, ale o ukazanie, że wiara odpowiada na pytania współczesnych. Potrzebujemy odnowienia poczucia dumy z bogactwa katolickiej doktryny, przypomnienia, jak wspaniałe owoce przyniosła katolicka wiara  w życiu ludzi, społeczeństw, kultury na przestrzeni wieków. Trzeba to robić odważnie i z pokorą, po to, aby ludzie zanurzeni w «płynnej» nowoczesności poczuli, że Kościół daje im coś, czego nie da im świat” – daje im duchową skałę, na której można budować sensowne i piękne życie, daje im wspólnotę zdolną obronić człowieka przez współczesnymi ideologiami niszczącymi europejską cywilizację”.

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama