Fala przechodzi przez Opole. Zagrożony był dawny klasztor

Opolski ratusz podkreśla, że wysoka woda nie stwarza większego zagrożenia dla mieszkańców. Zalanie groziło XVII-wiecznemu budynkowi dawnego klasztoru, w którym działa dom pomocy społecznej. Według wojewody, sytuacja w regionie stabilizuje się. Zniszczenia są jednak duże. Ponad 5,5 tys. osób nie ma prądu.

Fala powodziowa na Odrze dotarła do Opola w środę wieczorem. Jak informują władze miasta, poziom na wodowskazie nieznacznie przekroczył 6,6 m. W Groszowicach utrzymuje się na poziomie 6,59 m, a sytuację na rzece określa się jako stabilną.

Po nocnych opadach deszczu problemy pojawiły się w dzielnicy Opola – Czarnowąsach. Przez kilka godzin trwało umacnianie fragmentu wału na Małej Panwi. W pracy brało udział 130 żołnierzy WOT i strażacy PSP i OSP. Przeniesiono sprzęt rehabilitacyjny DPS z piwnic tutejszego klasztoru na wyższe kondygnacje. Ostatecznie nie doszło do zalania piwnic budynku. 

Na prawym brzegu Odry powstała wyrwa w wale. Woda zaczęła przelewać się do polderu Rybna w gminie Popielów, ale – jak zaznacza samorząd – nie ma zagrożenia dla mieszańców.

Według raportu wojewody opolskiego, w regionie stabilizuje się sytuacja powodziowa.

W Lewinie Brzeskim nie są już prowadzone działania ewakuacyjne – przekazało biuro prasowe wojewody. Akcja trwała całą środę. W bezpieczne miejsce przewieziono 500 osób.

Przywrócono energię elektryczną w Borkowicach, Buszyce i w części Skorogoszczy. Na Nysie Kłodzkiej prowadzona jest odbudowa wału przy użyciu dwóch śmigłowców, które transportują wielkie worki z piaskiem. Wciąż wyłączony z ruchu jest most w Skorogoszczy podmyty przez wodę. To część drogi Opole – Brzeg.

Wojewoda opolska Monika Jurek poinformowała, że odpływy ze zbiornika Nysa są utrzymywane na poziomie 400 m3/s, a ze zbiornika Racibórz zmniejszyły się z 1000 m3/s do 720 m3/s, co ma wpływ na sytuację w powiecie Brzeskim. Dodała, że właśnie w tym powiecie było najwięcej akcji pomocowych w ciągu ostatnich 12 godzin.

W Skorogoszczy sytuacja stała się „krytyczna”, ponieważ nie ma tam przeprawy mostowej – woda podmyła most na drodze krajowej 94 i jest on wyłączony z ruchu.

W newralgiczne miejsce od rana miało być skierowanych dodatkowych 1900 żołnierzy.

W Nysie trwają prace związane z przepompowaniem wody. W Naroku przy pomocy dwóch śmigłowców trwa podwyższanie korony wału przeciwpowodziowego na Odrze na odcinku 250 m. Śmigłowce mają do przeniesienia 500 worków wypełnionych piaskiem. W akcji bierze również udział 50 żołnierzy WOT.

W województwie opolskim z użytkowania wyłączonych jest osiem oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Paczków, Lewin Brzeski, Kędzierzyn-Koźle, Ptakowice. Według stanu z godz. 5.30, prądu pozbawionych było 5,7 tys. klientów (101 stacji). Nie zgłaszano potrzeb w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej dla osób przebywających pod stałym monitoringiem aparatury medycznej.

Planowane jest rozpoczęcie wypłat zasiłków dla powodzian w gminie Branice i rozpoczęcie budowy przez wojsko mostów tymczasowych w Żywocicach (DK45) na rzece Osobłoga i w Głuchołazach na Białej Głuchołaskiej w ciągu drogi krajowej nr 40. (PAP)

Źródło: Logo PAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama