Prezydent: mam jeszcze dwa dni na ogłoszenie decyzji w sprawie tabletki „dzień po”

Mam jeszcze dwa dni na ogłoszenie decyzji, będzie ona podjęta w konstytucyjnym terminie – poinformował prezydent Andrzej Duda w środę w Krakowie, pytany o to, czy podpisze nowelizację Prawa farmaceutycznego w sprawie tzw. tabletki dzień po.

Pytanie o nowelizację padło przy okazji briefingu na temat współpracy Krakowskiego Parku Technologicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej przy tworzeniu Akceleratora Innowacji Obronnych NATO (DIANA) w Krakowie. „Mam jeszcze dwa dni na ogłoszenie decyzji w tej sprawie. Będzie ona ogłoszona w konstytucyjnym terminie” – powiedział Andrzej Duda.

W połowie marca prezydent zapowiadał, że nie podpisze ustawy, która – według niego – „wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady”. Jego zdaniem tzw. tabletka dzień po dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest „daleko idącą przesadą” i powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być „decyzją rodzica”.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała 14 marca, że w razie prezydenckiego weta resort zdrowia zastosuje plan B – pigułka dzień po będzie dostępna bez recepty od 1 maja w ramach recepty farmaceutycznej. Resort wprowadzi zmiany rozporządzeniem.

Sejm 22 lutego uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15 lat. Senat przyjął ustawę bez poprawek 6 marca, a 8 marca trafiła ona do prezydenta. Ma on 21 dni na jej podpisanie, zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama