„Przekroczono rekordową barierę”. Lotnisko Chopina osiągnie w tym roku maksymalną przepustowość

W czerwcu tego roku przekroczono rekordową barierę 2 mln osób odprawionych w ciągu miesiąca na Lotnisku Chopina; w całym roku, według szacunków, z lotniska skorzysta ponad 20 mln pasażerów – przekazał PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Port nie byłby w stanie obsłużyć większej liczby pasażerów.

Jak poinformował rzecznik prasowy Lotniska Chopina w komunikacie, w czerwcu br. odprawiono 2 mln 5 tys. 111 osób, czyli o 10,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku, oraz o ponad 12 proc. więcej w odniesieniu do czerwca 2019 r., czyli okresu przed pandemią. „Oznacza to, że w pierwszym półroczu 2024 roku stołeczny port odprawił 9 738 175 osób – o ponad 13 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku i prawie 17 proc. więcej niż w ubiegłym roku” – podkreślono.

W ostatnim miesiącu rekordowy był 28 czerwca, kiedy odprawiono najwięcej pasażerów w ciągu jednej doby – prawie 75 tys.

W okresie styczeń-czerwiec br. w ruchu tradycyjnym podróżowało 6 mln 35 tys. 655 pasażerów - o ok. 250 tys. mniej niż w 2019 roku. Natomiast największy przyrost liczby pasażerów względem przedpandemicznego okresu nastąpił w segmencie czarterów.

„W bieżącym roku rejsami czarterowymi podróżowało 1 233 946 osób, czyli o 47 proc. więcej niż w 2019 r. Z rejsów niskokosztowych skorzystały 2 463 110 osoby, stanowi to wzrost o blisko 68 proc. w odniesieniu do pierwszego półrocza roku 2019” - podano w komunikacie.

„Dzisiaj świętujemy historyczny moment dla Warszawy i całego Mazowsza – przekroczono barierę 2 milionów pasażerów odprawionych w ciągu jednego miesiąca na Lotnisku Chopina” - przekazał PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Jego zdaniem wyniki te pokazują, jak ten port jest ważny dla „stolicy i regionu”. Dodał, że w tym roku – według szacunków – „nasze największe lotnisko odprawi ponad 20 mln pasażerów, czyli osiągnie swoją graniczną przepustowość”. Ruchu na Okęciu nie rozładowuje lotnisko w Modlinie, które służy tylko jednym liniom lotniczym.

Zatłoczenie lotniska na warszawskim Okęciu było powodem, dla którego poprzedni rząd rozpoczął pracę nad budową wielkiego lotniska w Baranowie. Maciej Lasek stawia natomiast na rozbudowę portu im. Chopina, choć ze względu na położenie wewnątrz miasta, możliwości rozbudowy są ograniczone, a obecnie na lotnisku obowiązuje cisza nocna.

W komunikacie rzecznika Lotniska Chopina zaznaczono, że w pierwszym półroczu br. 6 mln 387 tys. 924 pasażerów podróżowało w ramach strefy Schengen. „Najpopularniejszym kierunkiem wśród pasażerów rejsów regularnych pozostaje Londyn. Na drugim miejscu plasuje się Paryż, a na trzecim – Amsterdam. W przypadku rejsów czarterowych są to odpowiednio: Antalya, Marsa Alam i Hurghada” - podano.

Natomiast w samym czerwcu w stołecznym porcie odprawiono 9. tys. 771 ton cargo, a łącznie od początku roku – 53 tys. 540 ton, czyli o prawie 3,5 tys. więcej od rekordowego okresu w 2022 r.

Pod koniec czerwca premier Donald Tusk zapowiedział, że w Baranowie, między Łodzią a Warszawą, powstanie nowe lotnisko i będzie to najnowocześniejszy port w Europie. Wcześniej ten pomysł mocno krytykował. Tusk ograniczył inwestycję, zwłaszcza w segmencie kolejowym. Wycofał się z planów budowy torów przecinających się w Baranowie.

Samo lotnisko ma być mniejsze i powstać później, niż zapowiadał poprzedni rząd(PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama