Rząd ma projekt ustawy o tzw. zmianie płci, ale nie chce o tym mówić przed wyborami

Rząd prawdopodobnie skieruje do Sejmu projekt ustawy ułatwiającej zmianę płci w dokumentach. Informację, że od kilku miesięcy jest „zielone światło” i „decyzja polityczna” w tej sprawie przekazała 8 stycznia minister ds. równości Katarzyna Kotula z Lewicy podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+.

Minister dodała, że do końca kampanii prezydenckiej i do końca procesu związanego z ustawą o związkach partnerskich rząd nie chce o tym głośno mówić.

O szczegółach projektu rządowego niewiele wiadomo. Zapewne nie będzie on jednak jedynym, jaki może się pojawić w Sejmie.

Złożenie własnego rozważa parlamentarny zespół ds. LGBT. Zasiadają w nim posłowie z Lewicy, KO i Polski 2050.

Do Sejmu wpłynęła już petycja autorstwa mało znanego stowarzyszenia. Organizacja chce, by „uzgodnienie płci" odbywało się w tzw. postępowaniu nieprocesowym w sądach, specjalnie wytypowanych w tym celu przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Stowarzyszenie wskazuje sądy okręgowe w Katowicach, Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Uzgodnienie płci miałoby tam następować w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku. Z załączonego do petycji projektu nie wynika, by konieczna była operacja chirurgiczna.

Parlamentarny zespół jeszcze nie wie, jaki projekt złoży.

„W grę wchodzą różne rozwiązania. Część środowiska uważa, że ustalanie płci powinno być przeniesione do urzędów. Część chciałaby pozostawić procedurę w sądzie, ale ją znacznie uprościć”

– wylicza wiceprzewodniczący zespołu, poseł KO Marcin Józefaciuk. Jak dodaje, posłowie nie będą wymagali tzw. testu realnego życia, czyli okresu próby polegającej na funkcjonowaniu w zmienionej płci pod okiem kogoś, kto to ocenia.

W 2015 r., w końcówce rządów PO-PSL, Sejm przyjął ustawę o zmianie płci w dokumentach. Przewidywała, że zmiany ma dokonywać jeden wyznaczony sąd okręgowy w postępowaniu nieprocesowym w oparciu o opinie psychiatry, seksuologa lub psychologa. Nowo zaprzysiężony prezydent Andrzej Duda ustawę jednak zawetował.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama