Bp Śmigiel: wiele głosów relatywizuje prawo do życia. Jego obrona to także sprawa Rzeczpospolitej

Jednym z ważniejszych tematów zakończonego dziś 397. Plenarnego Zebrania Konferencji Episkopatu Polski, jak podkreślił bp Wiesław Śmigiel, jest sprawa kondycji rodziny, małżeństwa, ale także troska o życie.

„Wobec głosów, które relatywizują prawo do życia ludzkiego, uderzają w rodzinę, nie trzeba tego wyjaśniać, że tych głosów jest sporo, przypomnieliśmy, że prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest podstawowym prawem człowieka. Troska Kościoła o małżeństwo, rodzinę i życie nie wypływa tylko z i wyłącznie z objawienia. W Konstytucji w artykule 18. bardzo mocno podkreślono, że małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny, a także rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo, są pod opieką Rzeczypospolitej. To nie tylko pastoralna troska Kościoła, ale i opieka Rzeczpospolitej” – podsumował biskup.

Hierarcha zachęcił także, by w ramach duszpasterstwa rodzin, wspierać rodzinę, a przede wszystkim rodziny wielodzietne, ukazując pozytywne ich przykłady. „Apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli: mówmy dobrze i pozytywnie o rodzinie, ukazując, że dzieci to największy skarb i ogromna radość” – powiedział. „Potrzeba nam wspólnego działania. Zdajemy sobie sprawę, że problemów, które dotykają polskich rodzin, jest wiele. Rodzina to zwyczajna, prosta, a jednocześnie piękna droga, która prowadzi do świętości i do szczęścia” – dodał.

Bp Śmigiel poinformował także o przygotowanym przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin pilotażowym programie przygotowującym do małżeństwa. Program powstał na podstawie wytycznych Stolicy Apostolskiej i jest wprowadzony na razie w kilku diecezjach. „Zdajemy sobie sprawę, że ludzie, którzy chcą zawrzeć sakramentalny związek małżeński, mają problemy ze swoją wiarą, potrzebują jej pogłębienia” – wyjaśnił cel programu.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama