Wyznawczyni, czy męczennica? Postulator wyjaśnia wątpliwości w sprawie procesu Heleny Kmieć

Proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót Sługi Bożej – poinformował ks. Paweł Wróbel, salwatorianin.

O rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Heleny poinformował 14 kwietnia abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Nie było jednak jasne, czy zamordowana w Boliwii wolontariuszka miałaby – o ile proces przebiegnie pomyślnie – zostać ogłoszona męczennicą. Ks. Wróbel, który jest postulatorem procesu wyjaśnia, że jego postępowanie będzie szło w innym kierunku.

„Po przeprowadzeniu fazy przygotowawczej procesu, wyrażeniu pozytywnej opinii przez Konferencję Episkopatu Polski, a także po udzieleniu nihil obstat Stolicy Apostolskiej informuję, że proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć będzie się toczył w kierunku udowodnienia heroiczności cnót Sługi Bożej, zgodnie z art. 31 Instrukcji Sanctorum Mater” – poinformował salwatorianin w oświadczeniu przesłanym mediom.

Decyzja ta oznacza, że do beatyfikacji Heleny potrzebne będzie stwierdzenie cudu wymodlonego za jej wstawiennictwem. Nie będzie za to konieczne udowadnianie, że jej zabójca kierował się nienawiścią do wiary. Jeśli dojdzie do beatyfikacji, Helena zostanie zaliczona do grona wyznawców, jak określa się wszystkie niebędące męczennikami osoby wyniesione na ołtarze.

Helena Kmieć urodziła się w 1991 r. w Krakowie. Jako małe dziecko straciła matkę. Ukończyła liceum w Libiążu i Wydział Chemii na Politechnice Śląskiej. Była zaangażowana w wiele katolickich inicjatyw, takich jak pomoc w nauce dzieciom w świetlicy Caritas, działalność w Katolickim Związku Akademickim i duszpasterstwie akademickim „Albertinum” w Gliwicach, a wreszcie Wolontariat Misyjny „Salvator”, gdzie odkryła swoje powołanie misyjne. Posługiwała jako wolontariuszka na Węgrzech, w Rumunii i Zambii. Jej ostatnim wyjazdem misyjnym była posługa w ochronce dla dzieci prowadzonej przez Siostry Służebniczki Dębickie w Cochabambie w Boliwii, która miała trwać pół roku. Jednak w nocy 24 stycznia 2017 roku Helena została brutalnie zamordowana przez mężczyznę, który włamał się do budynku.

Inauguracja procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć ma się odbyć 10 maja 2024 r.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama