Żarliwa modlitwa za Kościół – „by był domem, do którego chce wracać młodzież” rozpoczęła VII Kongres Nowej Ewangelizacji

„Duchu Święty, odnów swój Kościół, by stał się dla młodych domem, do którego chcą wracać!” – modlił się na rozpoczęcie VII Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP. W kongresie poświęconym ewangelizacji w rodzinach, w których dorosłe dzieci odeszły od wiary i Kościoła, bierze udział 350 osób z całej Polski.

Uczestnicy kongresu, który w dniach 18-20 października odbywa się w Tarnowie pod hasłem „Droga do domu”, zebrani w auli Akademii Tarnowskiej modlili się, by „Kościół był domem, do którego chce się wracać, którego nie trzeba się wstydzić, i z którego można być dumnym”. „Duchu Święty, rozlej się na cały Kościół, na trwający w Rzymie Synod, na miejsca, które są zranione i ulecz je, rozlej się na miejsca, które przynoszą owoce. Odnów swój Kościół, by stał się dla młodych domem, do którego chcą wracać!” – modlił się na rozpoczęcie kongresu bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.

W rozmowie z Opoką podkreślił, że tegoroczny kongres stawia nie tylko pytania o młodych, którzy odeszli od wiary i chce wesprzeć ich rodziców, ale także stawia pytanie o Kościół, wspólnotę Kościoła i parafie.

„Nie mamy już złudzeń co do tego, że trzeba przeformatować bycie dzisiaj w świecie jako parafia, zastanowić się nad jej strukturą, nad jej modelem, bo już jest niewydolny w pełni. Oczywiście dalej te definicje, które choćby ostatnio papież Franciszek w Ewangelii Gaudium podał, że parafia jest urzeczywistnianiem się Kościoła w konkretnym miejscu: doświadczeniem słowa, sakramentów, miłości Bożej, ewangelizacji. To wszystko jest w parafii dzisiaj, tylko chodzi o pewną nową formułę, metodologię, jaką zastosujemy. I to się musi zmienić, bo inaczej Kościół się wyczerpie i nie będzie na tym miejscu” – powiedział Opoce bp Ważny.

Podkreślił, że dużą inspiracją w tych poszukiwaniach było spotkanie z ks. Jamesem Mallonem z Kanady, proboszczem parafii Matki Bożej z Guadalupe w Dartmouth w Nowej Szkocji i założycielem projektu duszpasterskiego Divine Renovation (Boża Renowacja) – gościem specjalnym kongresu.

Żarliwa modlitwa za Kościół – „by był domem, do którego chce wracać młodzież” rozpoczęła VII Kongres Nowej Ewangelizacji   „Bóg jest priorytetem, on jest pierwszy, on jest panem. Nie dlatego, że zazdrości, boi się, że zajmiemy jego miejsce, ale ze względu na nas ma być pierwszy – bo On wie, że jeśli tak nie będzie będziemy totalnie pogubieni” – Mówił Bp Artur Ważny fot. meteriały prasowe

Podczas specjalnego spotkania z duchowieństwem, a także wieczornego wykładu w auli Akademii Tarnowskiej ks. Mallon zachęcał, aby nie czekać, ale już teraz zmieniać metody pracy duszpasterskiej. „Przybywam z waszej przyszłości. W Kanadzie coraz mniej ludzi chodzi do kościoła, mało jest ślubów kościelnych, w społeczeństwie panuje przekonanie, że katolicy robią więcej rzeczy złych niż dobrych. Nie czekajcie na ten moment u was. Musicie teraz zmieniać metody pracy w parafiach” – mówił duchowny, zachęcając, by parafie stały się miejscami realizowania misji ewangelizacyjnej Chrystusa.

„Przywrócenie w parafiach tożsamości misyjnej to ogromne zadanie dla Kościoła. Misja i ewangelizacja – działanie „na zewnątrz” muszą być normalne w naszych parafiach. To nie może być zadanie dla małej grupki osób. To musi być norma” – podkreślił.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w rozmowie z Opoką potwierdził potrzebę powrotu do pierwotnej misyjności Kościoła.

„Wiemy, że pierwszy Kościół właśnie taki był. Potem obrósł siłą rzeczy w struktury, które były słuszne, potrzebne, konieczne nawet, ale jesteśmy już na takim etapie, że one przeszkadzają, a my do nich przyzwyczailiśmy się, i księża, i świeccy. Ten model klerykalny sprawił, że parafia bardziej stała się stacją obsługi niż doświadczeniem życia. I to jest kłopot, że w mentalności naszej kapłańskiej i świeckiej ten model klerykalny funkcjonuje. Zakorzenił się. Księża robią rzeczy, które mogą robić świeccy, musimy nauczyć się współpracy i współodpowiedzialności za Kościół” – powiedział biskup, dodając, że w diecezji sosnowieckiej powołał już złożoną ze świeckich komisję audytową nazwaną „Rozeznania i Rozwoju”. „Powstaje druga komisja, ona jest bardziej związana z leczeniem ran, tak to nazywam, bo ciało Kościoła zostało zranione i potrzeba sprawdzić, dlaczego, znaleźć lekarstwo i próbować rehabilitować” – powiedział Opoce.

W sobotę i w niedzielę podczas kongresu będą wykłady, modlitwa o uzdrowienie, świadectwa młodych dorosłych i rodziców. Wykłady poświęcone będą m.in. rozmów z dorosłymi dziećmi na tematy dotyczące wiary, towarzyszeniu dziecku w sytuacjach nieregularnych, komunikacji z młodzieżą zanurzoną w social mediach.

Badania socjologiczne pokazują, że 80 procent odchodzących od wiary to młodzi dorośli przed ukończeniem 23 lat, którzy są rozczarowani lub zgorszeni Kościołem, zobojętnieni na problemy religijne czy u których występuje praktyczna, egzystencjalna niezgoda na nauczanie moralne Kościoła m.in. dotyczące seksualności.

Organizatorami kongresu są: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski, Fundacja Porta Fidei oraz Stowarzyszenie Akademickie Tratwa w Tarnowie.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama