Magdalena i Łukasz Gniewkowscy są rodziną pełną ponadprzeciętnych wyzwań. Na swoim profilu na Instagramie „mamy.nadzieję” dzielą się swoją codziennością. Wychowują trzy córki z niepełnosprawnościami. „Nadzieja zawsze jest z nami” – mówią. W sobotę w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odebrali nagrodę „Przyjaciel Życia”.
Nagroda została przyznana przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia w kategorii „Cichy Bohater”. „Nie czuję się bohaterem, to nie jest tak, że my w jakikolwiek sposób wybraliśmy sytuację, której jesteśmy. Po prostu staramy się w niej odnaleźć” – mówi Łukasz.
Magdalena i Łukasz Gniewkowscy na co dzień wychowują tróję niepełnosprawnych dzieci. Dominika jest skrajnym wcześniakiem – urodziła się w 28. tygodniu ciąży i zmaga się z poważnym niedosłuchem obuusznym. Emilka, jej siostra bliźniaczka ma dziecięce porażenie mózgowe. Dziewczynki mają 5 la. Ich młodsza siostra Agnieszka urodziła się z rzadką chorobą genetyczną Syndromem Jordana oraz delecją w chromosomie 16 – na całym świecie jest ok. 300 rodzin zmagających się z tą chorobą, a w Polsce tylko 3.
„Największą wartością i filarem jest dla nas wiara. Mamy bardzo duże poczucie Bożego prowadzenia i ogarniania naszego życia. Nadzieja zawsze jest z nami, że będzie dobrze. Tu, gdzie jesteśmy jest dobrze, ale wciąż jest wielka niewiadoma związana z naszą przyszłością. I cały czas mamy nadzieję, że wszystko się poukłada” – mówią rodzice.
I przyznają, że czasem bezradność i bezsilność bierze górę…
„Kiedy jestem wypoczęta, wyspana, bez natłoku wydarzeń, zajęć, obowiązków i wyzwań, o wiele łatwiej zauważać mi, jak dużo mam…Kiedy mogę się na chwilę zatrzymać, czuję ogromną wdzięczność za naszą rodzinę, za to, że jesteśmy razem…za to, że może jest i wiele wyzwań, to jednak mamy siebie i nie wyobrażam sobie, że kogoś nie ma” – dzieli się Instagramie Magdalena.
„Kiedy przychodzą chwile, kiedy moje podstawowe potrzeby nie są zaspokojone, jestem niedospana, zmęczona, przytłoczona ilością obowiązków, wtedy łatwiej skupić mi się na tym, że jest maga ciężko, ciężej jest wydobywać coś dobrego, łatwiej widzieć wszystko w ciemnych barwach…wtedy staram się uświadomić sobie, że to są myśli pod wpływem emocji i niezaspokojonych potrzeb… Spokojna „ja” jest wdzięczna…pełna wdzięczności i miłości. I chociaż czasami bezradna totalnie, to jednak przypominająca sobie, jak wiele ma…” – pisze.
Organizatorzy konkursu „Przyjaciel Życia”, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia doceniło Magdalenę i Łukasza Gniewkowskich za „postawę pro-life w codzienności, wyrażającą się w miłości rodzicielskiej i zaangażowaniu w ochronę życia, godności dzieci nienarodzonych oraz z niepełnosprawnością”. Magdalena Gniewkowska podziękowała rodzicom, którym zawdzięczają swe życie i wszystkim tym, od których otrzymują rozmaite wsparcie oraz pomoc.
Gala wręczenia nagród „Przyjaciel Życia” odbyła się 18 stycznia w auli św. Jana Pawła II przy łagiewnickim sanktuarium.
„Musimy uwrażliwiać się na wartość życia, ale to znaczy w konsekwencji ciągle rozumieć, czym jest autentyczna wolność, która nie może być samowolą, nie może być realizacją egoizmu, nie może być dowolnością, ale musi być służeniem drugiemu człowiekowi” – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej po gali rozdania nagród.
W kategorii „Przyjaciel Życia 2025” nagrodę odebrał dr n. med. Tadeusz Wasilewski, specjalista położnictwa i ginekologii, prowadzący klinikę zajmującą się naprotechnologią. Nagrodę specjalną „Przyjaciela Życia 2025” w kategorii „Działalność apostolska w obronie świętości życia człowieka” otrzymał o. Tadeusz Rydzyk CSsR za „odważną obronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz za skuteczność w tworzeniu i rozwijaniu działalności środków społecznego komunikowania jako centrum ewangelizacji pro-life”.
W kategorii „Media w służbie cywilizacji życia” nagrodę specjalną wyróżnione zostały redakcje TV Trwam, Radia Maryja i „Naszego Dziennika”.