Licheńskie sanktuarium żyje liturgią. Zakończyły się warsztaty „Ars Celebrandi”

W pierwszych dniach lipca sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski nabiera wyjątkowego charakteru. Do Lichenia przybywają duchowni w tradycyjnych ornatach, stułach i biretach, a z wnętrza kościoła rozbrzmiewają łacińskie modlitwy oraz śpiew gregoriański. Mowa o „Ars Celebrandi” – największych w Europie warsztaty liturgii tradycyjnej.

Tegoroczna, już dwunasta edycja odbyła się w dniach 3–10 lipca. Do Lichenia przybyło niemal 240 uczestników z Polski oraz z zagranicy – m.in. z Niemiec, Norwegii i Słowacji. Warsztaty zgromadziły duchownych, alumnów i świeckich – zwłaszcza młodych mężczyzn uczących się posługi przy ołtarzu.

Warsztaty „Ars Celebrandi” dzielą się na trzy sekcje: kapłańską, ministrancką i chorałową. Ich celem jest gruntowne przygotowanie do celebrowania Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego – tzw. Mszy trydenckiej.

Kapłani uczą się nie tylko samodzielnie odprawiać Mszę Świętą, ale też podejmują funkcje diakona czy subdiakona, gdyż w starym rycie nie występuje koncelebra. Ministranci poznają złożoną, lecz piękną strukturę służby liturgicznej. Uczestnicy sekcji chorałowej ćwiczą śpiew gregoriański – integralną część tradycyjnej liturgii – pod okiem doświadczonych kantorów.

Nie tylko warsztaty techniczne

Jak podkreślają organizatorzy to prawdziwe duchowe rekolekcje, ponieważ liturgia wymaga pełnego zaangażowania duszy i ciała, staranności, znajomości przepisów, a nade wszystko – głębokiej wiary.

Od samego początku też kładziemy nacisk, żeby nasze warsztaty nie tylko przygotowywały tę przestrzeń liturgiczną do wykonywania jakichś zadań czy czynności, ale aby można było się tymi funkcjami modlić. Ażeby każdy rozumiał i znał swoje funkcje oraz potrafił także na sposób duchowy z nich korzystać – powiedział organizator warsztatów Tomasz Olszyński.

Młode pokolenie dla tradycji

Na warsztatach widać rosnące zainteresowanie młodego pokolenia dziedzictwem liturgicznym Kościoła, ponieważ dominuje młodzież męska, uczestnicząca w zajęciach dla ministrantów. Co szczególnie budujące – ponad połowa uczestników tegorocznej edycji to osoby urodzone już w XXI wieku.

Liturgia o pokój

Kulminacyjnym momentem była uroczysta Msza święta wotywna „pro pace” (o pokój), odprawiona w Bazylice Licheńskiej w klasycznym rycie rzymskim. W liturgii uczestniczyli wszyscy obecni na warsztatach kapłani i alumni oraz licznie zgromadzeni świeccy. Wspólna modlitwa uczestników warsztatów „Ars Celebrandi” o dar pokoju została podjęta w odpowiedzi na wezwanie papieża Leona XIV, który od początku swojego pontyfikatu apeluje o gorliwą modlitwę Kościoła w intencji pokoju na świecie i w ludzkich sercach.

Nie powinno nas dziwić, że właśnie tutaj, w miejscu, w którym nad obrazem Matki Bożej widnieje napis „Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym”, na tę dzisiejszą uroczystą liturgię wybrana została właśnie msza wotywna o pokój – powiedział na kazaniu celebrujący tę mszę ks. Dawid Karaś, duszpasterz środowiska tradycji łacińskiej w diecezji radomskiej. 

„Ars Celebrandi” to wyjątkowy projekt organizowany przez Fundację Ars Celebrandi oraz Stowarzyszenie „Una Voce Polonia”, afiliowane do międzynarodowej federacji Foederatio Internationalis Una Voce. Odbywa się za zgodą biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego.

Źródło: lichen.pl, aleteia.org

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama