Jaka jest dziś Polska? Pytają kandydaci w Końskich. Niosąca krzyż ulicami tysięcy polskich miast

Ekstremalnie lub „zwyczajnie” – w kościele i na ulicach polskich miast. W piątek, przed Niedzielą Palmową tysiące Polaków bierze swój krzyż i podąża za Jezusem. To nasza, polska tradycja. Na ulicach stolicy odbywa się kilka nabożeństw Drogi Krzyżowej, osiedlowe nabożeństwa organizują także parafie.

Tradycyjnie już w piątek przed Niedzielą Palmową, na ulice miast i wiosek wychodzą wierni, by wspólnie przeżywać nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Na ulicach rozbrzmiewają pasyjne pieśni, niesiony jest Krzyż, wierni idą w zadumie.

„Droga Krzyżowa jest też takim momentem modlitwy, którą chcemy nie tylko zamknąć w granicach naszego kościoła, ale chcemy, żeby te słowa, trafiały do naszych parafian. Dla nas to jest też taki piękny moment, dlatego że więcej ludzi uczestniczy w Drodze Krzyżowej. Ale to, co jest ważne, to jest to, żeby nabożeństwa nie zamykać tylko w murach kościoła, ale przede wszystkim, żeby wyjść na zewnątrz” – mówił Radiu Maryja ks. Krzysztof Ławrukajtis, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku.

W wielu miastach uliczna Droga Krzyżowa wpisała się na stałe w kalendarz duchowych wydarzeń. W piątek wieczorem na ulicach stolicy odbywa się kilka nabożeństw drogi krzyżowej, osiedlowe nabożeństwa organizują także parafie. Na Żoliborzu – XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. W tym roku będzie towarzyszyło jej hasło „Przez krzyż do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma”. Wezmą w niej udział delegacje regionalne NSZZ „Solidarność”, a także reprezentanci grup zawodowych i duszpasterstw ludzi pracy z całej Polski. Na Bródnie – Centralna Droga Krzyżowa diecezji warszawsko-praskiej z udziałem ordynariusza biskupa Romualda Kamińskiego.

Ostatni piątek Wielkiego Postu to także Ekstremalne Drogi Krzyżowe, które wyruszą już po raz 16. W tym roku uczestnicy wyruszają w trasę w 16 krajach, m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, USA czy na Litwie. W miniony piątek na 478 tras wyruszyło około 20 tysięcy osób.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama