Niekomunistyczny Stalin. Absurdalne wytyczne Prokuratora Generalnego

Komunizm upadł w Chinach w 1978 r. Chińczycy nie zapoczątkowali jednak upadku systemu, bo w 1953 r. wyprzedzili ich Sowieci. Z kolei na Kubie komunizm skończył się w 2011 r. Wszystko to wynika z wytycznych dla prokuratorów wydanych przez Adama Bodnara.

Kuriozalne zapisy znalazły się w wytycznych w sprawie prowadzenia postępowań o przestępstwa motywowane uprzedzeniami. Częścią wytycznych są zalecenia dotyczące spraw dotyczących propagowania systemów totalitarnych i skierowane do organów procesowych (prokuratura, sąd, policja prowadząca postępowanie przygotowawcze).

W wytycznych wyliczono państwa totalitarne. To istotne, bo w tej sytuacji pochwalanie ideologii tych konkretnych krajów może być ścigane karnie.

Jak czytamy, ustrój komunistyczny istniał w Związku Sowieckim w latach 1934-1953, w Chinach między 1958 r. a 1978 r., na Kubie od 1961 r. do 2011 r. i tylko w Korei Północnej przetrwał do dziś (od 1954 r.).

„Natomiast w każdym innym wypadku” – czytamy dalej – ocena ustroju lub ideologii „może wymagać uprzedniego uzyskania opinii biegłego lub instytucji specjalistycznej”.

Lenin zdekomunizowany

Z wytycznych wynika zatem, że w czasach Włodzimierza Lenina (zmarł w 1924 r.) w Związku Sowieckim nie było komunizmu. Musiało go też nie być w pierwszej dekadzie rządów Józefa Stalina, skoro zaczął się dopiero w 1934 r. Zatem jeśli ktoś pochwali publicznie działania Stalina np. z 1930 r., to nie popełni – według Prokuratora Generalnego – przestępstwa polegającego na pochwalaniu totalitaryzmu. A w każdym razie nie będzie to jasne, dopóki biegły nie oceni, czy w Związku Sowieckim panował wtedy komunizm. Tymczasem np. Wielki Głód na Ukrainie miał miejsce w latach 1932-1933. Dlaczego za cezurę uznano akurat rok 1934?

Komunistyczna Partia Niekomunistycznego Kraju

Biegły będzie potrzebny także do oceny ideologii z czasów Nikity Chruszczowa, gdyż, jak się okazuje, nie ma pewności, jaki system panował w Sowietach po 1953 r. Podobnie jest zresztą w przypadku całego dawnego bloku wschodniego.

W Chinach, jak wynika z wytycznych prokuratora Bodnara, komunizm upadł w 1978 r.

Jak w takim razie nazywa się system panujący w kraju rządzonym przez Komunistyczną Partię Chin? Tu musiałby się wypowiedzieć biegły lub instytucja specjalistyczna.

Dla Kuby końcem komuny okazuje się rok 2011. Wystarczyło, że starzejący się Fidel Castro przekazał funkcję pierwszego sekretarza własnemu bratu, który zresztą rządził razem z nim od 1959 r. jako przewodniczący Rady Państwa. Co prawda partia komunistyczna wciąż rządzi, opozycja jest zwalczana (w 2012 r. w niejasnych okolicznościach zginął katolicki opozycjonista Oswaldo Paya), obowiązuje odpowiednik kartek na żywność, ale czy to jest komunizm? Do 2011 r. był, później nie wiadomo, potrzeba biegłego.

Dokument z wytycznymi datowany jest na 5 marca 2025 r. Prokuratorzy, którzy są wśród adresatów wytycznych służbowo podlegają Prokuratorowi Generalnemu.

Niekomunistyczny Stalin. Absurdalne wytyczne Prokuratora Generalnego   Fragment wytycznych prokuratora generalnego screen gov.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama