„Ci, którzy próbują zniszczyć muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, mówią o różnorodności; świadczy to o ogromnym zakłamaniu” – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla Telewizji Trwam powiedział, że inicjatywy ojców redemptorystów „wzbudzają wściekłość i agresję w środowiskach liberalno-lewicowych, lewackich – przede wszystkim”.
„Wzbudzają wściekłość, bo służą człowiekowi, podtrzymaniu i krzewieniu prawdziwych wartości. Jeżeli mówimy o jakiejś misji publicznej, to media założone przez ojców redemptorystów tę misję w realny sposób realizują. Te dzieła są więc zwalczane i będą zwalczane. Rzecz polega na tym, aby w sposób umiejętny ich bronić” – mówił prezydent.
Podkreślił, że ci, którzy „próbują zniszczyć, pozbawić je podstaw egzystencjalnych” Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II, jednocześnie mówią o różnorodności. „Proszę zobaczyć, jaki to jest stopień zakłamania” – mówił Duda.
„Tolerancyjni jesteście? Dlaczego nie pozwalacie pokazać państwa polskiego od strony fundamentu? Przecież czas istnienia państwa polskiego liczymy od chrztu Polski. To dlaczego nie chcecie pozwolić, aby w nowoczesny, przystępny, atrakcyjny dla dzieci i młodzieży sposób, pokazać to, że profil chrześcijański prześwietla nas, naszą mentalność, tożsamość? Czemu nie chcecie pozwolić pokazać, że to nasz pień kulturowy?” – pytał prezydent.
Podkreślił, że jest to „rzeczywiście nie tylko bardzo piękne, ale i ważne miejsce”. „Wierzę głęboko, że nie tylko ono się obroni, ale zostanie obronione przez tych, którzy chcą je mieć” – powiedział prezydent.
Środowisko Radia Maryja organizuje protesty obywatelskie przeciwko działaniom resortu kultury oraz służb. Na stronie „stoppiłowaniuchrześcijan.pl” dostępna jest także petycja w obronie Muzeum. Jak czytamy w petycji, w ostatnich miesiącach rządząca koalicja nasiliła ataki na chrześcijan w Polsce. „Celem tych działań stało się także Muzeum, które ukazuje rolę Kościoła w historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem św. Jana Pawła II” – napisano.
Petycja wzywa także do pilnego odblokowania środków finansowych przeznaczonych na dokończenie prac nad wystawą stałą. Autorzy apelują również o umożliwienie przyszłym pokoleniom Polaków czerpanie z bogatego dziedzictwa św. Jana Pawła II, które jest prezentowane w Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.
Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęły postępowania wyjaśniające w zakresie między innymi procesu zawarcia umowy dotyczącej powstania muzeum. Na początku grudnia 2024 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do budynków Fundacji Lux Veritatis we Wrocławiu i Toruniu, gdzie zabezpieczyli dokumenty, a także nośniki elektroniczne do śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie.
„Zakresem śledztwa objęte są wątki związane z zawarciem umowy na budowę, utworzeniem oraz prowadzeniem Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, jak również wątki dotyczące finansowania tej inwestycji ze środków publicznych w latach 2018-2023. W ramach postępowania analizowane będą kwestie dotyczące prawa do dysponowania nieruchomościami przeznaczonymi przez Fundację Lux Veritatis pod budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II – tłumaczyła Dorota Sokołowska-Mach, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.
W ramach śledztwa nie wydano dotychczas postanowień o przedstawieniu zarzutów. Kontrolę prowadzi także Najwyższa Izba Kontroli.
Fundacja Lux Veritatis odpiera zarzuty. W oświadczeniu, które zostało opublikowano pod koniec stycznia 2025 roku, można przeczytać, że „ministerstwo dąży do unicestwienia muzeum prezentującego dziedzictwo intelektualne św. Jana Pawła II – najwybitniejszego Polaka”.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu jest instytucją powiązaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Zostało utworzone w czerwcu 2018 roku zgodnie z umową zawartą pomiędzy wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i fundacją Lux Veritatis.
Jak czytamy na stronie internetowej, muzeum ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Muzeum aktualnie koncentruje się na gromadzeniu zbiorów i eksponatów na wystawę stałą, organizowane są wydarzenia kulturalne i wystawy stałe.
Źródło: wpolityce.pl, TVN24.pl, radiomaryja.pl, PAP
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.