W intencji religijnego wychowania dzieci i młodzieży, obecności lekcji religii i katechetów – 27 maja na Jasnej Górze odbędzie się modlitewne czuwanie. Wezmą w nim udział przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich.
Zaproszeni są rodzice, wychowawcy, katecheci i wszyscy, którym leży na sercu wychowanie dzieci i młodzieży do wartości. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim. Konferencję „Prymas Tysiąclecia – nauczyciel i wychowawca serc” wygłosi ks. Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i członek Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce oraz wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej. Spotkanie zakończy się o północy Mszą św.
W organizowanych od ponad 40 lat na Jasnej Górze przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego czuwań w intencji beatyfikacji i kanonizacji Prymasa Tysiąclecia, 27 maja wezmą udział także przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, którzy zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Religia lub etyka w szkole”. Katecheci chcą, żeby wychowanie dzieci do wartości było w polskiej szkole obowiązkowe. Do końca czerwca w całej Polsce trwa zbiórka podpisów pod projetem ustawy.
„To tej modlitwy o kanonizację bł. Prymasa Wyszyńskiego, który także walczył o obecność lekcji religii w szkole, dołączamy modlitwę za katechezę w Polsce, która przez obecny rząd jest marginalizowana. Mam wrażenie, że skoro nie można religii wyrzucić całkowicie, bo w jej obronie stoi konkordat, ale można zrobić zmiany, które sprawią, że przedmiot stanie się przedmiotem o mniejszym znaczeniu” – powiedział w rozmowie z Opoką ks. Marek Studenski. „Tymczasem wobec narastających trudności psychicznych dzieci i młodzieży właśnie taki przedmiot o tak bardzo prewencyjnym znaczeniu powinien być wzmacniany” – dodał.
Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że kard. Wyszyński żył w czasach, gdy kwestionowano prawo ludzi wierzących do swobodnego wyznawania wiary w Polsce i jako Pasterz Kościoła stanął obronie lekcji religii. Duchowny zwrócił uwagę, że jednym ze „mocnych znaków demokratyzacji” w Polsce po czasach komunizmu była właśnie wolność wyznania i powrót religii do szkół.
„Walczyliśmy o prawo do wychowywania w szkole dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem, teraz to prawo zostaje rodzicom odbierane” – zauważa ks. Marek Studenski, dodając, że lekcje religii odbywają się praktycznie we wszystkich krajach demokratycznych w Europie w ramach systemu oświaty. Podkreślił, że projekt, zakładający obowiązkowy wybór między religią a etyką jest „bardzo dobry”.
„Ale oprócz działania potrzebna jest modlitwa, niektórzy dziś mówią, że modlitwa połączona z postem. Myślę, że warto podjąć wszystkie środki, bo jest o co walczyć” – dodał.
Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zachęca, by wzorem przypowieści o rozmnożeniu chleba „dać z siebie wszystko”.
„Mam wrażenie, że po ludzku wszystkie środki już się wyczerpały, a wielokrotne rozmowy z rządem nie przyniosły efektu – stąd to czuwanie na Jasnej Górze. Matka Boża nie raz ratowała nas z różnych dziejowych opresji. Nad wejściem na jasnogórskie wały widniej napis: Jasna Góra Zwycięstwa. Mamy przekonanie pewność, że i w tej sprawie ostatnie słowo będzie należeć do Pana Boga i wola Pana Boga się wypełni” – mówi Opoce ks. Studenski.
W ramach czuwania organizowanego przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego modlitwa o to, „by prawa dzieci, rodziców i nauczycieli były w Polsce szanowane” odbyła się także w 27 lutego tego roku. W modlitwę włączyli się przedstawiciele katechetów diecezji bielsko-żywieckiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich archidiecezji częstochowskiej, a także maturzyści z Mszany Dolnej.