Trybunał Konstytucyjny: rozporządzenie o niewliczaniu oceny z religii do średniej jest niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy rozporządzenia minister edukacji, na mocy których ocena z religii przestała być wliczana do średniej, są niezgodne z ustawą zasadniczą. Sprawa została rozpatrzona na wniosek grupy posłów PiS.

22 maja 2025 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok, w którym uznał za niezgodne z Konstytucją RP oraz Konkordatem przepisy dwóch rozporządzeń Ministra Edukacji dotyczących nauczania religii i oceniania uczniów.

Zakwestionowane przepisy dotyczyły m.in. nieuwzględniania oceny z religii w średniej ocen ucznia oraz ograniczenia organizacji lekcji religii wyłącznie do przypadków, gdy zgłosi się co najmniej siedmiu uczniów w oddziale.

Jak uzasadniał wyrok sędzia sprawozdawca, prezes TK Bogdan Święczkowski, jeżeli ocena z religii przestaje być traktowana tak, jak te z innych przedmiotów – a tym samym przestaje mieć znaczenie dla generalnej średniej i treści świadectwa – oznacza to zmianę sposobu wykonywania zadań związanych z jej nauczaniem.  

„Wskazana zmiana zatem musi być uzgodniona z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Brak danych uzgodnień i porozumienia oznacza naruszenie trybu wydawania rozporządzenia” – doprecyzował sędzia.  

Sędzia, opierając się na komunikacie prezydium Konferencji Episkopatu Polski – podkreślił, zmiany te zostały wprowadzone w życie bez wymaganego przez ustawę o systemie oświaty porozumienia z władzami Kościoła katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła prawosławnego oraz innych Kościołów i związków wyznaniowych.

Niewystarczające było – co podkreślił sędzia – uzyskanie w ramach konsultacji publicznych m.in. negatywnej opinii komisji wychowania katolickiego KEP, szczególnie, że nie została ona uwzględniona. Przepisy Konstytucji i konkordatu zostały zatem naruszone.

TK badał kwestię zgodności z konstytucją przepisów znowelizowanego rozporządzenia ministra edukacji z 22 marca 2024 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Wyrok wydał w składzie pod przewodnictwem sędziego Jarosława Wyrembaka, z udziałem prezesa Święczkowskiego i sędziego Stanisława Piotrowicza.

Źródło: rp.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama