Łotwa: uroczystości jubileuszowe w Krasławiu

W Krasławiu na wschodniej Łotwie trwają (dobiegają końca) uroczystości jubileuszowe (28 czerwca – 2 lipca) tamtejszej parafii katolickiej. Okazją jest 250-lecie parafialnego kościoła, który nosi wezwanie św. Ludwika.

Na jubileusz złożył się szereg wydarzeń o charakterze religijnym i kulturalnym, w tym także naukowa konferencja zorganizowana przy współpracy z miejscowym samorządem oraz ambasadą RP na Łotwie. Warto dodać, że w kościele, dzięki finansowemu wsparciu polskiego rządu, odrestaurowano znajdujące się tam malunki, w tym obraz przedstawiający św. Ludwika, pochodzący ze szkoły Jana Matejki. Podczas konferencji przypomniano skomplikowaną historię tej ziemi oraz postaci ważne dla jej przeszłości.

Krasław zyskał na znaczeniu jako własność inflanckiej rodziny Platerów. To właśnie Konstanty Ludwik Plater (1722-1778) ufundował kościół. Działało tu m.in. jezuickie kolegium, które jako seminarium duchowne wykształciło ok. 300 kapłanów. Po jezuitach pracowali tu także księża misjonarze, opieką nad chorymi i potrzebującymi zajmowały się siostry szarytki, a życie zakonne trwało tam nawet podczas prześladowań po powstaniu styczniowym i w czasach sowieckich. Jubileusz w Krasławiu pokazał ważny wymiar przyjaźni polsko-łotewskiej opartej także na wspólnej przeszłości.

T. Cieślak SJ, Ryga/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama