Peru: impeachment prezydenta Kuczyńskiego. Apel Biskupów: w trosce o wspólne dobro

Peru przeżywa bardzo złożone i bolesne chwile – stwierdzili biskupi z Konferencji Episkopatu tego kraju po tym, jak główne organy państwowe – biura Prokuratora Generalnego, Trybunału Konstytucyjnego i Prezydenta Republiki - zostały poddane przesłuchaniom.

W peruwiańskim Kongresie debatuje się nad wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia 79-letniego prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego. Jest on oskarżany o powiązania z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht, który przyznał się do skorumpowania wielu polityków.

„W tym trudnym czasie, kiedy zagrożona jest trwałość demokratycznego porządku i praworządność, obawiamy się osłabienia instytucji państwa i jego władzy, jak również korupcji” – czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Peru. Biskupi podkreślają, że „ Kościół broni wartości instytucji i podziału władzy w państwie, gdyż jest on zasadą rządów prawa".

Oświadczenie Episkopatu wskazuje korupcję jako przyczynę kryzysu, w którym żyje kraj. „Wśród wielu zniekształceń systemu demokratycznego, korupcja polityczna jest jednym z najpoważniejszych, ponieważ zdradza zarówno wartości moralne, jak i zasadę sprawiedliwości społecznej". Biskupi przypominają władzom Peru o ich obowiązku ochrony demokratycznych instytucji, z poszanowaniem konstytucyjnych, prawnych i proceduralnych ram, które powinni wszystkim zagwarantować. Dodają też, że konieczne jest zablokowanie wszelkich przejawów nadużywania władzy oraz poszanowanie autonomii i równowagi sił państwa.

Kończąc komunikat biskupi podkreślili, że w sprawach dobra ojczyzny nie należy kierować się osobistymi interesami, ale jej wspólnym dobrem.

lgo/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama