Po 6 latach konfliktu, w ubiegłą niedzielę, otwarto pownownie muzeum narodowe w Damaszku. W ceremonii wzięły udział władze państwowe, zagraniczni archeolodzy oraz specjaliści od prac renowacyjnych.
Ponowne otwarcie narodowego muzeum w Damaszku ma wielkie znaczenie dla całego kraju, gdyż świadczy o tym, że wielki kryzys zmierza ku końcowi, nawet jeżeli musimy przedsięwziąć jeszcze wiele kroków – mówi bp Antoine Audo, ordynariusz Aleppo. Dodaje on, że to otwarcie jest jednym ze znaków wzmocnienia procesu rekonstrukcji, który od niedawna jest w toku. Hierarcha uważa to za pozytywny znak, zarówno dla Syryjczyków, jak i wspólnoty międzynarodowej, że dziedzictwo kulturalne nie zostało zniszczone. Jest to próba leczenia ran otwartych przez tę krwawą wojnę, pomimo, że priorytetem pozostaje wciąż walka z biedą i pomoc młodym migrantom – dodaje jezuicki biskup.
Władze założonego w 1920 r. muzeum po wybuchu wojny w Syrii podjęły decyzję o zamknięciu i ewakuacji zgromadzonych tam przez lata zabytków. Rozmieszczono je w wielu różnych lokalizacjach na terenach znajdujących się ciągle pod kontrolą syryjskich sił rządowych. Ze znajdujących się na terenach Syrii ponad 700 miejsc wiele zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Dziś władze kraju chcą wysłać światu wiadomość, że Syria „wraca do normalności”.
źródło: vaticannews.va