Kostaryka pomaga uchodźcom z Nikaragui

W Kostaryce powstały dwa diecezjalne centra pomagające uchodźcom z ogarniętej od czterech miesięcy konfliktem Nikaragui – poinformował biskup diecezji Quesada, José Manuel Garita Herrera.

Zadaniem ośrodków powstałych przy dwóch parafiach jest zapewnienie żywności, ubrań i materiałów informacyjnych wszystkim tym, którzy będę przechodzić przez ten region. Centra będą świadczyć pomoc od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 13. Koordynacją działań zajmują się diecezjalne służby socjalne i grupy parafialne.

Przed czterema dniami Agencja ds. Uchodźców przy ONZ wezwała Kostarykę i inne kraje, do międzynarodowej solidarności i wsparcia, dla tysięcy uchodźców z Nikaragui, gdzie przez przemoc i polityczne napięcia, łamane są prawa człowieka. Jak mówi bp Garita Herrera, ośrodki pomocowe zostały otwarte na miarę obecnych możliwości Kościoła w Kostaryce. „Analizując aktualną sytuację i możliwości Caritas, jesteśmy świadomi, że priorytetem jest zapewnienie konkretnej pomocy w miejscach, gdzie Nikaraguańczycy się chronią” – stwierdza ordynariusz Quesady.

Sytuacja w Nikaragui jest coraz trudniejsza. Prezydent Ortega odmawia wznowienia rozmów pokojowych i powrotu do stołu dialogu narodowego, w kraju szerzy się przemoc. Komentując działania obecnych władz bp Silvio Baez stwierdził, że „pokoju społecznego nie da się narzucić za pomocą siły pocisków, zastraszeń, niesprawiedliwych procesów i wtrącania za kratki”.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao