Łotwa: o Papieżu i ekologii

Oczekiwany przyjazd Ojca Świętego do krajów bałtyckich wzbudza zrozumiałe zainteresowanie osobą Franciszka i jego nauczaniem.

Na Łotwie sporo mówiło się na przykład o walce z korupcją i jej duchowych aspektach. Teraz przyszła kolej na kwestię ochrony przyrody.

Specjalna konferencja na temat encykliki „Laudato si’” odbyła się w bibliotece uniwersyteckiej w Rydze. Sześcioro ekspertów uczestniczących w panelu starało się naświetlić kwestie ukazane w papieskim dokumencie z różnych punktów widzenia. Do dyskusji włączali się też słuchacze, przez co wachlarz problemów był bardzo szeroki, od politycznego zagadnienia „zielonej polityki” państwa po tematy zahaczające o filozofię i teologię człowieka. Jedną z uczestniczek panelu była mieszkająca na Łotwie Polka, działaczka społeczna i ekologiczna Weronika Felcis.

„Wydaje mi się, że ta dyskusja pokazała, jak Łotysze muszą się zmagać z takimi problemami, jak emigracja młodych czy starzejące się społeczeństwo – powiedziała Radiu Watykańskiemu Weronika Felcis. – Natomiast w kontekście samej encykliki ‘Laudato si’’ podsumowaliśmy tę naszą dyskusję bardzo dobrym zdaniem: «Wciąż jest nadzieja». I tej nadziei Papież wciąż nas uczy; nadziei i radości z Ewangelii, radości z życia i to takiego życia, które ogranicza nasz konsumpcjonizm, a jednocześnie ukazuje miłość Boga do całego stworzenia i uczącego nas jego ochrony. A zatem jest nadzieja, ale wydaje mi się, że już nie ma czasu odkładać to na później”.

Konferencję zorganizował Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Łotewskiego.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama