Republika Konga: płyta z muzyką afrykańską może pomóc w budowie kościoła i szkoły

Nagrywali w trudnych warunkach, bo w studiu przypominającym garaż, ale śpiewali z potrzeby serca. Płyta z muzyką afrykańską ma też wymiar ekumeniczny, bo śpiewały chóry i zespoły katolickie oraz z parafii ewangelickiej.

Krążek został przygotowany jako cegiełka na budowę kościoła, domu katechetycznego oraz katolickiej szkoły podstawowej w Brazzaville. Płyta „Diata Tuna Diata” to pomysł ks. Macieja Fleszara i ks. Karola Kuźmy - dwóch tarnowskich misjonarzy pracujących w Republice Konga. Kilka miesięcy temu powierzono im utworzenie parafii pw. Św. Jana Pawła II w Brazzaville.

„Nasza parafia usytuowana jest w popularnej dzielnicy Diata. Tytuł naszej płyty nawiązuje do tej właśnie nazwy. «Diata tuna diata mu nzile zulu» – to znaczy iść, deptać, kroczyć do nieba razem z innymi. Taki jest właśnie cel naszej misji w Republice Konga - iść do nieba razem z powierzonymi nam braćmi i siostrami” – mówi ks. Maciej Fleszar, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Brazzaville.

W nagraniach płyty udział wzięły cztery zespoły muzyczne: Chór Św. Jana Pawła II (Chorale Saint Jean-Paul II), Schola Ludowa (Schola Populaire), Nadzieja w Jezusie Chrystusie (Espoir en Jésus-Christ) oraz Wspólnota Serc (Kilombo Tsima). Pierwsze dwa to zespoły z katolickiej parafii, pozostałe należą do sąsiedniej parafii ewangelickiej.

„Oni mają już swój kościół i z radością odpowiedzieli na naszą prośbę. Natomiast parafianie byli zaskoczeni tą propozycją, że nagrają płytę. Była wielka mobilizacja. Naszym celem było także ocalenie od zapomnienia lokalnych rytmów ludowych, które zanikają” – dodaje ks. Maciej Fleszar.

Wybrany repertuar muzyczny ma na celu ukazanie bogactwa rytmów, melodii oraz języków Konga. Na płycie znalazły się zatem śpiewy w języku francuskim, lingala, lari, munukutuba, téké, nzebi oraz kongo przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów muzycznych takich jak ngongi, tam-tam oraz balafon. W repertuarze zespołów nie zabrakło również akcentów papieskich.

Więcej informacji można znaleźć na blogu misjonarza http://zrobcie-halas.pl/mission-possible/author/maciej/ Tam także można posłuchać kilku utworów.

eb / Republika Konga

« 1 »

reklama

reklama

reklama