Dolina Krzemowa ma nowego biskupa ordynariusza.

1 maja br. Papież Franciszek przyjął rezygnację, którą na dwa lata przed osiągnięciem emerytalnego wieku 75 lat złożył biskup Patrick J. McGrath, ordynariusz diecezji San Jose w Kalifornii. Jego następcą automatycznie został dotychczasowy koadiutor, biskup Oscar Cantú.

Biskup Emeryt był pasterzem diecezji przez niemal 20 lat. W listopadzie ubiegłego roku trafił do szpitala po poważnym upadku, w wyniku którego doznał uszkodzenia kręgu. Wcześniej jednak, w sierpniu 2018, stał się obiektem krytyki ze względu na zakup domu, w którym zamierzał mieszkać po przejściu na emeryturę. Dom o powierzchni nieco ponad 300 metrów kwadratowych kosztował 2,3 mln dolarów, co nie jest niczym niezwykłym w tej okolicy. Biskup McGrath zmienił jednak później decyzję i sprzedał dom, oznajmiając, że choć to była dobra ekonomicznie inwestycja, nie była dobrze przemyślana w kontekście kryzysu, dotykającego wielu rodzin i wspólnot w diecezji. Dom został sprzedany o 50 tysięcy dolarów drożej, nadwyżkę darowano na cele charytatywne, a bp McGrath zamieszka ostatecznie na plebanii jednej z parafii diecezji San Jose. 

Biskup Oscar Cantú został mianowany koadiutorem w tej diecezji już w lipcu 2018 roku. Urodził się w 1966 roku w Houston w Teksasie jako piąte z ośmiorga dzieci imigrantów z okolic Monterey w Meksyku. Płynnie mówi po angielsku, hiszpańsku, włosku i po francusku. Został mianowany biskupem pomocniczym San Antonio w Teksasie już w wieku 41 lat, zaś w 2013 roku został ordynariuszem diecezji Las Cruces w stanie Nowy Meksyk.

Diecezja San Jose rozciąga się na obszarze ponad 3,360 kilometrów kwadratowych w hrabstwie Santa Clara w Kalifornii i liczy niemal 2 miliony mieszkańców, spośród których 32% to katolicy. Okolica jest bardziej znana jako słynna Dolina Krzemowa. Stanowi ona część metropolii nazywanej „San Francisco Bay Area”, czy potocznie "Bay Area". W jej skład wchodzi również mniejsze pod względem ilości mieszkańców, choć bardziej znane od San Jose miasto San Francisco, stolica olbrzymiej archidiecezji, rozciągającej się od diecezji Honolulu na Hawajach po Las Vegas w Newadzie i Salt Lake City w Utah. Inne znane miasta „Bay Area” to Oakland (również stolica diecezji), a także m.in. Berkeley, San Mateo czy Napa.

/na podst. CNA/

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao