Kongres ekologiczny poprzedzi ŚDM

W obradach, którym będzie przewodniczył kard. Peter Turkson z Watykanu, weźmie udział ok. 400 młodych pielgrzymów z całego świata, przybyłych na Światowe Dni Młodzieży.

19 stycznia w panamskim Uniwersytecie Matki Bożej Starszej (USMA) odbędzie się kongres ekologiczny poświęcony wcielaniu w życie nauczania Kościoła nt. ochrony stworzenia. W obradach, którym będzie przewodniczył kard. Peter Turkson z Watykanu, weźmie udział ok. 400 młodych pielgrzymów z całego świata, przybyłych na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM).

Kongres odbywa się przy okazji ŚDM już po raz trzeci - jego poprzednie edycje towarzyszyły spotkaniom młodych w Rio de Janeiro (2013) i w Krakowie (2016). Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Marcello Bedeschi, przyjaciel św. Jana Pawła II i przewodniczący Fundacji św. Jana Pawła II dla Młodzieży, sama idea konferencji ekologicznych zrodziła się już przy okazji ŚDM w Denver (1993).

"Temat ten jest bardzo bliski naszej fundacji i samym młodym ludziom. To tam, w Denver niektórzy młodzi Amerykanie doszli do wniosku, że należy zacząć dbać o ochronę naturalnego bogactwa, m.in. niektórych pasm górskich w Kanadzie czy lasów sekwojowych. Oni sami chcieli na ten temat rozmawiać" - wspomina Bedeschi, będący głównym organizatorem obecnego kongresu ekologicznego. Jak dodaje, potrzebę refleksji nad ochroną środowiska naturalnego potwierdził Franciszek swoimi licznymi wystąpieniami i ogłoszeniem encykliki "Laudato Si".

W centrum jutrzejszego III Kongresu nt. Ochrony Stworzenia znajdzie się wystąpienie kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Przez cały dzień 400 delegatów reprezentujących konferencje biskupie a także świeckie ugrupowania i wspólnoty, będą rozmawiać o tym, jak w ich środowiskach realizowane jest papieskie zaproszenie do troski o bogactwa naturalne i ekologię. Wśród tematów dyskusji znajdą się m.in. związki między zmianami klimatycznymi a światowym ubóstwem, dostęp do wody pitnej czy troska o zachowanie bioróżnorodności.

Młodzi uczestnicy zredagują też dokument końcowy, który zostanie przedstawiony na konferencji prasowej 21 stycznia.

azr (KAI) / Panama City

« 1 »

reklama

reklama

reklama