Kościół św. Piotra Apostoła w Odessie na Ukrainie decyzją Papieża Franciszka został ogłoszony bazyliką mniejszą. Poinformował o tym nuncjusz apostolski abp Claudio Gugerotti.
Po Lwowie i Czerniowcach będzie to trzecia rzymskokatolicka bazylika mniejsza w tym kraju. Przez wiernych na Ukrainie decyzja Ojca Świętego jest odbierana jako wyraz jego troski i zainteresowania sytuacją Kościoła katolickiego w tym kraju.
Ta niewielka, ponad stuletnia świątynia, odegrała ważną rolę w zachowaniu wiary katolickiej na terenach dawnego Związku Radzieckiego. W okresie prześladowania Kościoła była jedyną działającą świątynią katolicką na ówczesnej radzieckiej południowo-wschodniej Ukrainie. Tutaj przez czterdzieści sześć lat posługiwał salezjanin ks. Tadeusz Hoppe.
O znaczeniu kościoła św. Piotra w Odessie mówi proboszcz parafii, ks. Cezary Czerwiński SDB: „Cieszymy się z ustanowienia w Odessie bazyliki mniejszej. Z całą pewnością jest to nagroda Boża za wytrwałość ludzi. Wiele było tutaj łez, wiele modlitw i świadectwo wiary. W ciągu całego okresu Związku Radzieckiego kościół ten pozostał otwarty. Wierzymy również, że Bóg ma jeszcze swoje plany wobec tej świątyni. Według słów Pisma świętego: a kiedy się nawrócisz, utwierdzaj swoich braci”.
Parafia św. Piotra Apostoła prowadzona jest przez salezjanów. Liczy około 300 wiernych. Nabożeństwa odbywają się tutaj w językach: ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim.
źródło: vaticannews.va