Mniej pieniędzy, więcej miłości u Syryjczyków w Libanie

Libańskie społeczeństwo doświadcza trudów życia w kryzysie politycznym i gospodarczym. Z lokalnych banków nie można wypłacać pieniędzy. Sklepowe półki świecą pustkami. Ludzie szukają więc wzajemnej pomocy i relacji, a także Boga. Dotyczy to szczególnie syryjskich emigrantów.

Banki w Libanie od wielu lat pożyczają pieniądze państwu. Teraz ono zbankrutowało i nie jest w stanie spłacić długu. W rezultacie klienci banków nie mają już możliwości wypłacania środków ze swoich kont. Dotyczy to również wielu Syryjczyków i syryjskich instytucji, które ulokowały pieniądze w libańskich bankach, aby uniknąć blokady konta narzuconej przez reżim w ciągu ostatnich 9 lat.

Sytuacja ta sprawia, że ludzie muszą radykalnie zmienić swój styl życia, przyzwyczaić się do oszczędzania i funkcjonowania w bardzo trudnych warunkach. „Ci, którzy używali swoich samochodów teraz chodzą na piechotę lub korzystają z transportu publicznego. Wielu dogaduje się i jednym autem wspólnie dojeżdżają do pracy. To buduje solidarność i więzi, które mają niezwykłą wartość” – uważa hierarcha. „Dostrzegam w nich odnowę duchową, mimo narastających trudności. Większe sklepy stoją prawie puste, ale Syryjczycy odnajdują radość w życiu rodzinnym, to duża pociecha” – dodaje.

Źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao