O. Jajé: powołaniem Kościoła jest działanie na rzecz pokoju

Ojciec Amir Jajé, członek Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego uważa, że dialog z muzułmanami jest jedną z dróg potwierdzającą wierność Kościoła Chrystusowi.

Iracki dominikanin dodaje, że działania Papieża Franciszka są wyrazem jego odpowiedzialności wynikającej z autorytetu duchowego. Poprzez swoją otwartość na dialog z islamem, wyraźnie ukazuje, że powołaniem Kościoła jest budowanie pokoju, a nie tworzenie konfliktów.

O. Jajé przypomniał polemikę spowodowaną interpretacją wykładu regensburskiego Benedykta XVI w 2006 r. Wygłoszona wtedy krytyka islamu miała bezpośredni wpływ również na życie chrześcijan mieszkających w krajach o większości muzułmańskiej. Spowodowało to częściowe załamanie strosunków pomiędz Al-Azhar, prestiżowym duchowym oraz intelektualnym centrum sunnickim a Watykanem. Poszukując dróg pojednania poprzez budowanie bliższych relacji z Wielkim Imamem Ahmedem el-Tayebem, Franciszek próbuje pokonać te napięcia. Dialog jest podstawowym kierunkiem działania Papieża. I tu nie chodzi jedynie o pozytywny wizerunek, ale o doprowadzenie do zmiany opartej na harmonii i zgodzie oraz przezwyciężeniu religijnych oraz tożsamościowych podziałów. Zdaniem o. Jajé potrzeba dużo cierpliwości, ale jest on przekonany, że historia przyzna rację Papieżowi za jego działania na rzecz dialogu.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao