O. Matarazzo: teologia powinna karmić się dialogiem

Jak uprawiać teologię w kontekście wielokulturowości, coraz wyraźniej naznaczającej region Morza Śródziemnego i całą Europę?


Dla Ojca Gianfranca Matarazzo, przełożonego Prowincji Europy rejonu Śródziemnomorskiego Towarzystwa Jezusowego, która prowadzi jedną z sekcji Papieskiego Wydziału Teologicznego Południowych Włoch krótka wizyta Papieża Franciszka była naznaczona tematyką dialogu pomiędzy kulturami i religiami, podjęła problemy związane z migracją i pracą.

Ojciec Święty zdaniem jezuity wskazał na potrzebę teologii odczytywanej i interpretowanej w kontekście konkretnego życia.

O. Matarazzo – chrześcijaństwo zachowuje zdolność profetyczną

    “ W specyficznym przypadku basenu Morza Śródziemnego teologia jest wezwana do uświadomienia sobie obecności chrześcijaństwa, historii chrześcijaństwa, złożonego dialogu, który miał miejsce w przeszłości z wieloma kulturami i religiami, które tutaj występowały. W tym wszystkim utrzymało swoją homogeniczność, swoją ciągłość oraz zachowało zdolność do bycia profetycznym w przyszłości. To właśnie ukazuje, że wymiar ściśle teologiczny stanowi żywą cząstkę oraz jest bardzo aktualny – podkreślił o. Matarazzo. W kontekscie bardzo złożonym chrześcijaństwo potrafi słychać, umie interpretować, jest zdolne iść pod prąd oraz ofiaruje do dyspozycji tego społeczeństwa orędzie miłosierdzia i nadziei. Papież w pewien sposób stara się wydobyć na światło dzienne ten wielki skarb, który rejon Morza Śródziemnego zawiera dzisiaj w sobie. ”

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama