Stolica Apostolska wspiera proces pokojowy w Sudanie Płd.

Stolica Apostolska zintensyfikowała wysiłki dyplomatyczne na rzecz przywrócenia pokoju w Sudanie Południowym. Papież Franciszek w marcu spotkał się z prezydentem tego kraju, a w przyszłym tygodniu zaprosił do Watykanu przywódców zwaśnionych stron.

Ze specjalnej misji w tym afrykańskim kraju wrócił właśnie abp Paul Gallagher, będący watykańskim odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych.

Abp Gallagher spędził w Sudanie Południowym pięć dni. Spotkał się z prezydentem kraju, przedstawicielami opozycji i reprezentantem oenzetowskich sił pokojowych. Odwiedził także obóz dla uchodźców. Jego wizyta miała na celu zapoznanie się z bliska z sytuacją w tym najmłodszym państwie świata, od sześciu lat pogrążonym w krwawej wojnie domowej. Rozmawiał też o warunkach wprowadzenia w życie porozumienia pokojowego, które zostało podpisane w sierpniu ub.r. i wciąż pozostaje jedynie martwą literą. Sekretarz ds. relacji z państwami zapewnił Sudańczyków, że Stolica Apostolska wspiera proces pokojowy w ich kraju i chce z nim jeszcze bardziej zacieśniać relacje.

Abp Gallagher spotkał się także z sudańskimi biskupami, którzy przedstawili mu sytuację w kraju, także gdy chodzi o los katolików. Odwiedził również wyższe i niższe seminarium duchowne oraz kilka dzieł charytatywnych prowadzonych przez Kościół, m.in. dom dla sierot wojennych. Na zakończenie wizyty odprawił Mszę w katedrze w Dżubie. W homilii podkreślił, że Bóg wzywa Sudańczyków do opowiedzenia się za życiem, złożenia broni i porzucenia nienawiści; wzywa do przemiany serca, której owocem jest przebaczenie i dialog, pozwalające budować razem pokój i dobro wspólne.

Kryzys w Sudanie Południowym należy do najpoważniejszych na świecie. Wojna doprowadziła do rozpadu państwa i ruiny gospodarki. W konflikciestraciło życie kilkadziesiąt tysięcy osób, 2,5 mln musiało opuścić swe domy, a 7 mln jest uzależnionych od pomocy humanitarnej.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama