Pamięć o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przypomina Kościołom o potrzebie występowania o godność i prawa człowieka. Podkreślił to w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA arcybiskup Bambergu Ludwig Schick.
„Musimy sobie przypominać także o tym, że zawiodły Kościoły, że i one są winne antysemityzmu, dlatego też muszą walczyć z antysemityzmem, a także z nacjonalizmem. Kościoły powinny opowiadać się za akceptacją i tolerancja wszystkich religii i kultur, rozwijać dialog międzyreligijny i międzykulturowy” - powiedział współprzewodniczący grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski.
Jako przewodniczący rady fundacji Dzieło Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Stiftung) abp Schick raz w roku uczestniczy w spotkaniach prowadzonych z młodzieżą na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. „Każdego roku na nowo mnie to przeraża i ciągle jest dla mnie niepojęte, jak naziści uruchomili tę maszynerię śmierci i jak ją rozwijali” - przyznał abp Schick. Z naciskiem podkreślił, że to miejsce pamięci wzywa, że trzeba zrobić wszystko, „aby taka zbrodnia wobec ludzi i przeciwko ludzkości nigdy więcej się nie powtórzyła”.
Jednocześnie abp Schick skrytykował tendencję do „selektywnej kultury pamięci”. - Są ludzie, grupy i partie, którzy chcieliby zamieść pod dywan przykre dla nich wydarzenia historii. Trzeba natomiast mieć przed oczami całą historię, do której należy cała historia masowej zagłady dokonanej przez narodowych socjalistów, a także przyczyny takich zjawisk, jak antysemityzm, rasizm, nacjonalizm i faszyzm" - powiedział arcybiskup Bambergu i zaznaczył: „Nie wolno dopuścić do tego, aby kwestionować, czy choćby wybielać Auschwitz i to, co się tam wydarzyło”.
Abp Schick, który ze strony niemieckiej jest współprzewodniczącym grupy kontaktowej biskupów polskich i niemieckich, przypomniał też, że w Auschwitz także wielu Polaków było wykorzystywanych jako robotnicy przymusowi, torturowano ich i mordowano. „Naziści chcieli wymazać Polskę i jej ludność. To na terytorium Polski, po napaści na ten kraj w 1939 roku, w którym zamordowali ponad milion ludzi. O tym fakcie trzeba zawsze pamiętać. Pojednanie między Niemcami i Polską możliwe jest tylko wówczas, gdy pojednamy się także w Auschwitz i o Auschwitz” - powiedział arcybiskup Bambergu.
ts (KAI) / Bamberg