Biblia jest najważniejszym tekstem naszej kultury

86 proc. włoskich uczniów uczestniczy w lekcjach religii. Episkopat Włoch wystosował w tej sprawie list do uczniów i rodziców. W tych dniach trwają bowiem zapisy na religię w przyszłym roku szkolnym.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

W ostatnich trzydziestu latach, czyli od nowelizacji Konkordatu, liczba uczniów, którzy uczestniczą w lekcjach religii zmniejszyła się zaledwie o 10 proc. To pokazuje, jak ten nieobowiązkowy przedmiot spełnia nadal ważną rolę i jest ceniony w całościowym systemie edukacji. Mówi ks. Daniele Saottini, odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Włoch za nauczanie religii katolickiej w szkołach.

Godzina religii dzisiaj nie jest godziną katechezy. Podejmuje się na niej tematy historyczne, artystyczne oraz kulturalne. Sprawą podstawową jest zawartość przesłania. Słowo biskupów jest skupione na Biblii. Jest ona przedstawiona nie jako tekst święty, w który trzeba uwierzyć lub nie, ale jako podstawowe źródło tożsamości i kultury włoskiej. Jest to poza tym tekst, który nie jest jedynie kodem kulturowym Zachodu, ale idzie dalej poza granice naszego świata. Mówi wiele całej ludzkości o ostatecznym sensie życia człowieka i świata.

We Włoszech lekcje religii nie są wybierane jedynie przez uczniów pochodzących z rodzin chrześcijańskich, ale uczestniczą w nich również uczniowie wywodzący się z innych kultur i religii. Celem jest pomoc dzieciom we wzrastaniu, dialogu oraz daniu im punktu odniesienia. Kto uczęszcza na lekcje religii, nie zawsze jest praktykującym katolikiem, czasami należy do innej religii, ale to one pomagają w poznaniu i ubogaceniu życiowej drogi. We Włoszech jest około 24 tys. nauczycieli religii katolickiej, z których połowa posiada umowę na czas nieokreślony. W tym roku, po raz pierwszy po 15 latach. został ogłoszony konkurs na stanowiska nauczycieli religii. Pozwoli on blisko 5 tysiącom nauczycieli na uregulowanie ich statusu.

« 1 »

reklama

reklama

reklama