Pakistan: restrykcje pozbawiły ubogich dochodu, Caritas pomaga

Od czasu wykrycia pod koniec lutego pierwszej infekcji, liczba zarażonych koronawirusem w Pakistanie stale rośnie. Caritas Pakistan rozdziela żywność wśród najbiedniejszych i informuje jak uniknąć zarażenia. Obecnie w kraju jest ponad 50. tysięcy chorych, a ponad tysiąc osób zmarło.

Od czasu wprowadzenia restrykcji, m.in. zakazu wychodzenia z domów, w beznadziejnej sytuacji znalazły się szczególnie osoby ubogie i bezrobotne oraz ci, którzy pracowali na dniówki. „Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, bez pomocy Caritas te osoby zginęłyby nie z powodu koronawirusa, ale z głodu. Rząd ogłosił plany pomocy, ale nie zrobił wiele, aby je wdrożyć” - mówi dyrektor Caritas Pakistan, Amjad Gulzar.

Caritas Pakistan wspiera najuboższych

- Sytuacja ograniczeń z powodu koronawirusa spowodowała ogromne cierpienie ludzi w związku z utratą pracy i środków do życia. Najbardziej ucierpiały osoby żyjące za dniówkę, nierzadko pracujące cały dzień na to, aby wieczorem nakryć stół dla swojej rodziny – powiedział Radiu Watykańskiemu Gulzar. - Caritas wkroczyła do akcji, aby pomóc szczególnie takim osobom. Dostarczamy im paczki z pomocą żywnościową, które pozwalają z dnia na dzień przeżyć czterem, pięciu osobom. W ten sposób wspieramy ponad 5 tysięcy rodzin. Oprócz tego staramy się zbierać informacje o pandemii korzystając z danych Światowej Organizacji Zdrowia i innych instytucji, aby uświadamiać społeczeństwo jak chronić się przed zarażeniem COVID-19.

Trwająca ponad dwa miesiące blokada doprowadziła Pakistan na skraj upadku gospodarczego. Zdaniem Amjada Gulzara skutki pandemii utrzymają się w kraju jeszcze bardzo długo po wznowieniu działalności gospodarczej i handlowej. „Jednym z najbardziej niepokojących efektów będzie wysoki poziom bezrobocia, który dotknie nie tylko poszczegółne rodziny, ale całe społeczności” - powiedział dyrektor Caritas Pakistan. Dlatego Caritas zorganizował niedawno spotkanie koordynacyjne z przedstawicielami wszystkich diecezji. W ciągu najbliższych czterech lat zostaną uruchomione i wdrożone programy długofalowej pomocy we wszystkich 48 okręgach kraju. Będą one dotyczyć szczególne młodzieży, która otrzyma dostęp do szkoleń zawodowych, aby łatwiej znaleźć zatrudnienie lub założyć własną działalność gospodarczą. Programy te będą koordynowane przez Caritas we współpracy z władzami okręgowymi.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama