Kard. Vincent Nichols, który 8 listopada ukończył 75 lat, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego złożył na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu. Ojciec Święty przyjął tę rezygnację, jednak zadecydował, że kard. Nichols będzie nadal zwierzchnikiem Kościoła w Anglii i Walii
Jak poinformował kard. Nichols, jego decyzja o "pełnym pokoju oddaniu się do dyspozycji Ojca Świętego" została przez papieża przyjęta, o czym poinformował go nuncjusz apostolski abp Gugerotti. Hierarcha wyraził wdzięczność za jasną odpowiedź papieża, a także za jego zapewnienia o modlitwie i zaufaniu. Ze swojej strony także poprosił o modlitwę.
Dotychczasowy arcybiskup Westminster będzie pełnił funkcję przewodniczącego angielskiego episkopatu do momentu, w którym Ojciec Święty wskaże jego następcę. W najbliższych dniach będzie też musiał zmierzyć się z wnioskami płynącymi z niezależnego raportu nt. nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele katolickim w Anglii i Walii, który zostanie opublikowany 10 listopada.
Kard. Vincent Nichols urodził się 8 listopada 1945 r. w Crosby, na terenie angielskiego hrabstwa Merseyside. Do kapłaństwa przygotowywał się w Rzymie, studiując na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 21 grudnia 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie, a 24 stycznia 1992 r. sakrę biskupią. Od 3 kwietnia 2009 r. pełni funkcję arcybiskupa Westminster oraz Prymasa Anglii i Walii, w tym samym roku został też wybrany przewodniczącym konferencji episkopatu Anglii i Walii. Jest współzałożycielem Santa Marta Group - inicjatywy, zrzeszającej duchownych i funkcjonariuszy różnych służb, którzy na szczeblu międzynarodowym działają na rzecz ofiar handlu ludźmi. Od 2016 r. wspólnie z abp. Stanisławem Gądeckim pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy.