Prezydent Turcji: Hagia Sophia wyzwolona z okowów niewoli

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, w rozmowie z dziennikarzami 19 lipca w Stambule, odrzucił krytykę decyzji o przywróceniu funkcji meczetu Hagia Sophii w Stambule. Jego zdaniem "przekształcenie obiektu z powrotem w meczet po 86 latach jego funkcjonowania jako muzeum, jest najbardziej naturalnym prawem naszego narodu".

- Ten krok jest ważny nie tylko dla Turcji, ale dla całego świata islamskiego. Nie ma takiej możliwości, żeby ktokolwiek i w jakikolwiek sposób ingerował w sprawę naszej suwerenności - stwierdził kategorycznie prezydent Turcji. Otwarcie meczetu Hagia Sophia jest zaplanowane na 24 lipca, oczekuje się, że w piątkowej modlitwie weźmie udział 1,000- 1,500 osób, będą też miejsca dla kobiet.

Hagia Sophia przez niemal tysiąc lat (537-1453) była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa i siedzibą patriarchów prawosławnych. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków osmańskich w 1453 r. służyła przez kolejnych 500 lat jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego, a od 1934 r., decyzją twórcy Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka, pełniła funkcję muzeum. Tę decyzję anulował 10 lipca br. turecki sąd. Tego samego dnia dekret o przekształceniu symbolu Stambułu w meczet zatwierdził prezydent Erdoğan. Decyzja natychmiast spotkała się z falą protestów na całym świecie.

ts (KAI) / Ankara

« 1 »

reklama

reklama

reklama