Specjalny wysłannik papieża u Łukaszenki

Papież Franciszek wysłał w czwartek specjalnego delegata na spotkanie z prezydentem Białorusi w związku z napięciami między Kościołem katolickim a władzami. Jest to abp Claudio Gugerotti, który pełnił funkcję nuncjusza na Białorusi w latach 2011-2015.

Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłosił 17 grudnia, że arcybiskup Claudio Gugerotti udał się na Białoruś na rozmowy z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. 

„Mogę potwierdzić, że dziś rano o 9:30 (czasu rzymskiego, w czwartek) JE Mons. Claudio Gugerotti, były nuncjusz na Białorusi, jako specjalny wysłannik Ojca Świętego, spotka się z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, aby wyrazić troskę Ojca Świętego o aktualną sytuację w kraju” – powiedział.

Państwowa agencja informacyjna BelTA opublikowała zdjęcie ze spotkania prezydenta z Gugerottim, który pełnił funkcję nuncjusza na Białorusi w latach 2011-2015, a obecnie jest nuncjuszem apostolskim w Wielkiej Brytanii.

BelTA zacytowała Łukaszenkę, mówiącego do papieskiego wysłannika: „Bardzo się cieszę, że Jego Świątobliwość Papież Franciszek wysłał was na Białoruś. Miło mi spotkać się z Tobą. Mam dobre wrażenia ze spotkań i rozmów, które odbyliśmy, kiedy tu służyłaś. Zawsze mówiłem, że papież Franciszek jest moim zdaniem osobą ludową”.

Łukaszenko, który pełnił funkcję prezydenta od czasu utworzenia urzędu w 1994 roku, stał w obliczu masowych demonstracji wzywających do jego rezygnacji od czasu spornych wyborów prezydenckich 9 sierpnia, w których twierdził, że zdobył 80% głosów.

Sytuacja Kościoła katolickiego jest trudna. 31 sierpnia zakazano powrotu na Białoruś abp. Tadeuszowi Kondrusiewiczowi, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Białorusi.

Metropolita mińsko-mohylewski przemawiał w obronie protestujących i powiedział, że obawia się, że kraj zmierza w kierunku wojny domowej. Modlił się na zewnątrz więzienia, gdzie przetrzymywano i torturowano protestujących, a także zażądał śledztwa w sprawie doniesień, że policja zablokowała wejście do kościoła katolickiego w Mińsku.

Arcybiskup Paul Gallagher, watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, odwiedził we wrześniu Białoruś i próbował rozwiązać tę sprawę. Abp Kondrusiewicz pozostaje jednak nadal poza ojczyzną.

W listopadzie Łukaszenko przyjął nowego ambasadora Stolicy Apostolskiej w tym kraju, arcybiskupa Ante Jozicia. BelTA poinformowała, że Łukaszenko powiedział Jozićowi, że Białoruś i Watykan mają „specjalne stosunki”. Jednak rząd nadal się ściera z wyznawcami Kościoła katolickiego, drugiej po prawosławiu co do wielkości wspólnoty religijnej na Białorusi. Dochodzi do aresztowań księży i represji osób związanych z Kościołem. Zatrzymano m.in. o. Wiktara Żuka S.J. i ks. Alaksieja Waranka w Witebsku (więcej>>) oraz ks. Wiaczasłaua Baroka (więcej>>)

Biuro Prokuratora Generalnego wystosowało 18 listopada formalne ostrzeżenie do biskupa Jurija Kasabuckiego, biskupa pomocniczego archidiecezji mińsko-mohylewskiej, w sprawie postów duchownych katolickich w mediach społecznościowych po tym, jak władze zniszczyły pomnik poświęcony 31-letniemu Ramanowi Bandarence. Artysta został pobity na śmierć przez siły bezpieczeństwa.

Papież publicznie wyraził zaniepokojenie Białorusią kilka dni po spornych wyborach. „Uważnie śledzę powyborczą sytuację w tym kraju i apeluję o dialog, odrzucenie przemocy oraz poszanowanie sprawiedliwości i prawa” – powiedział papież Franciszek w przemówieniu na „Anioł Pański” 16 sierpnia, po tygodniu gwałtownych starć w tym kraju. „Zawierzam wszystkich Białorusinów opiece Matki Bożej Królowej Pokoju”.

Źródło: catholicnewsagency.com


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama