Turcja: chrześcijanie złożyli skargę w sprawie przekształcenia Hagia Sophii w meczet

Grupa chrześcijan grecko-prawosławnych czyni jeszcze starania, aby cofnąć decyzję w sprawie przekształcenia dawnej świątyni chrześcijańskiej, a potem muzeum Hagia Sophia w meczet

W tureckiej Radzie Państwa złożyli oni skargę przeciwko aktowi prawnemu, na mocy którego latem br. dawna katedra bizantyjska została zamieniona z muzeum w meczet, poinformowały 16 listopada portale „cath.ch” i Vatican News.

Autorzy skargi do Najwyższego Sądu Administracyjnego argumentują, że zmiana funkcji jest sprzeczna z konwencją UNESCO o dziedzictwie światowym. Przypomnieli, że konwencja stwierdza, iż za ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego są odpowiedzialne poszczególne państwa.

Hagia Sophia przez niemal tysiąc lat (537-1453) była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa i siedzibą patriarchów prawosławnych. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków osmańskich w 1453 r. służyła przez kolejnych 500 lat jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego, a od 1934 r., decyzją twórcy Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka, pełniła funkcję muzeum. Tę decyzję anulował 10 lipca br. turecki sąd. Tego samego dnia dekret o przekształceniu symbolu Stambułu w meczet wydał prezydent Recep Tayyip Erdogan. Pierwsze piątkowe modlitwy islamskie odbyły się 24 lipca. Decyzja prezydenta Turcji wywołała falę ostrych protestów na świecie.

ts (KAI) / Stambuł

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama