Trzy parafie w Charkowie, Połtawie i w Łozowej, należące dotychczas do niekanonicznego Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (tzw. "Odnowionego" - UAKP[o]), przeszły oficjalnie do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
W niedzielę 14 czerwca "w Charkowie odbyło się prawdziwie historyczne wydarzenie" – poinformował hierarcha. Wyjaśnił, że na zgromadzeniach parafii św. Dymitra w Charkowie wierni UAKP(o) przegłosowali przejście pod jurysdykcję Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego". Decyzję tę poprzedziła długa, pięcioletnia droga "od XXV soboru eparchialnego [diecezjalnego] 1 maja 2015 roku" – stwierdził autor wpisu. Dodał, że ochronę świątyni w czasie tych zebrań zapewniali członkowie ośrodka prawicowej partii "Prawy Sektor" w Charkowie.
Na stronie eparchii charkowsko-połtawskiej UAKP(o) podano ponadto, że z 70 oficjalnych członków tej parafii w obradach wzięło udział 68 i to oni niemal jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się, postanowili wyjść z tej eparchii i przejść do egzarchatu charkowskiego UKGK, wnosząc przy tym odpowiednie zmiany do statutu parafii. W tej sprawie zgromadzeni zwrócono się do egzarchy bp. Wasyla Tuczapecia z prośbą o zatwierdzenie tych postanowień oraz powiadomiono o tym Obwodową Administrację Państwową w Charkowie w celu zarejestrowania nowego statutu i wniesienia niezbędnych zmian do Jednolitego Rejestru Państwowego.
Z danych eparchii wynika ponadto, że w minionym tygodniu pod jurysdykcję UKGK przeszły też parafie św. Jerzego w Połtawie i Przemienienia Pańskiego w mieście Łozowa.
Eparchia charkowsko-połtawska UAKP(o) jest jedyną jednostką terytorialną tej wspólnoty kościelnej, zarejestrowaną formalnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy 29 marca 2006, po rozłamie, jaki dokonał się w łonie Kościoła "autokefalicznego". W 2015, w wyniku dalszych podziałów i napięć, rozpoczął się proces zbliżania się eparchii do UKGK a 18 marca br. sobór eparchialny podjął decyzję o samorozwiązaniu się, wstrzymaną później wskutek pandemii. Obecnie, wraz z powolnym wychodzeniem całego kraju z zarazy, proces ten ruszył na nowo i można się spodziewać nowych przejść dotychczasowych parafii tej eparchii do Kościoła greckokatolickiego.
kg (KAI/RISU) / Charków