Arcybiskup Dublina zakazuje udzielania Komunii, zaostrzając rządowe restrykcje

Nowy arcybiskup Dublina, Dermot Farrell, rozszerzył obowiązujące obecnie rządowe ograniczenia kultu publicznego. Księżom jego diecezji nie wolno udzielać prywatnie Komunii świętej, poza wyjątkami takimi jak pogrzeb czy ślub.

W oświadczeniu wydanym w czwartek 4 marca, Farrell w wydanym oświadczeniu wzmocnił obowiązujące obecnie rządowe restrykcje dotyczące kultu. W dokumencie tym czytamy: „W interesie zdrowia i bezpieczeństwa księża i parafie nie powinny ulegać prośbom o rozdawanie komunii świętej przed lub po Mszy, w kościołach lub poza nimi”.

Według dekretu „nie wolno odprawiać Mszy św. ‘drive-in’ (z dojazdem), ponieważ zakazane są zgromadzenia na zewnątrz lub wewnątrz. Komunia św. może być rozdawana w kościele tylko żałobnikom uczestniczącym we Mszy św. pogrzebowej, osobom celebrującym sakrament małżeństwa oraz koniecznym szafarzom, którzy umożliwiają odprawianie Mszy św. online (np. lektorowi, zakrystianowi)”.

Odłożone muszą być wszelkie przygotowania do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej lub Bierzmowania, dopóki rząd irlandzki nie wyda decyzji, że organizowanie takich wydarzeń jest „bezpieczne”.

Jeśli chodzi o możliwość udzielania sakramentu chrztu, to według Farrella jest ono możliwe „tylko w wyjątkowych okolicznościach, czyli w niebezpieczeństwie śmierci”.

Dekret arcybiskupa spotkał się z krytyką niektórych katolickich mediów w Irlandii, a Catholic Arena opisała go jako „przygnębiające i demoralizujące oświadczenie skierowane do jego malejącej trzody ... to całkowita kapitulacja”.

Irlandia doświadcza lockdownu na najwyższym, piątym poziomie od początku tego roku i ma pozostać objęta restrykcjami przynajmniej do 5 kwietnia, kiedy kwestia dalszych ograniczeń zostanie rozważona na nowo. W związku z tym zakazane jest sprawowanie kultu publicznego, a miejsca kultu mogą być otwierane jedynie w celu prywatnej modlitwy. Pogrzeby są obecnie dozwolone, ale tylko z „10 żałobnikami”, śluby natomiast ograniczone są do 6 osób.  Kult jest zakazany w Irlandii od 26 grudnia 2020 r., a faktycznie - przez większą część poprzedniego roku od początku restrykcji COVID-19. Będzie on dozwolony dopiero wtedy, gdy kraj zejdzie z restrykcjami do poziomu 2, co może nastąpić za kilka miesięcy.

Irlandzcy hierarchowie przeprowadzili szereg spotkań z premierem Michealem Martinem, próbując podejmować dialog w celu zmniejszenia restrykcji wobec kościołów w przyszłości. Ostatnie spotkanie miało miejsce pod koniec ubiegłego miesiąca, kiedy to czterej arcybiskupi wyrazili swoje poparcie dla „wspierania zdrowia publicznego i zachęcania do podejmowania wszelkich niezbędnych środków, w tym szczepień, w celu ochrony zdrowia i dobrobytu, zwłaszcza tych najbardziej wrażliwych”. Pomimo tego spotkania, nie minęły dwa tygodnie, a abp Farrell ponownie potwierdził państwowy zakaz aktów kultu, stwierdzając, że osoby z jego diecezji nie mogą nawet przyjmować Komunii Świętej prywatnie.

Sprawy przybrały na sile w ubiegłą niedzielę, kiedy to policja nakazała parafii w Dublinie zaprzestać prywatnego rozdawania Komunii Świętej parafianom, którzy przyszli po transmitowanej przez telewizję Mszy Świętej, aby indywidualnie przyjąć Komunię. Parafia Mountview i Blakestown w Dublinie, pozwalała wiernym przychodzić po Mszy online w niedziele, i przyjmować Komunię Świętą przed powrotem do domu, unikając gromadzenia się. Ks. Binoy Mathew z tej parafii powiedział, że ludzie wchodzili do kościoła, aby przyjąć Komunię Świętą i natychmiast wychodzili. W ciągu 2 godzin przychodziło w ten sposób około 130 osób, z zachowaniem standardów higieny. Policja jednak wstrzymała ten indywidualny akt pobożności, mówiąc księdzu Mathew, że uważają go za zorganizowaną imprezę i jako taką, zabronioną przez restrykcje dotyczące pandemii COVID.  Prawdopodobnie to wydarzenie stało się podstawą do wydania dekretu przez abpa Farrella.

Surowe ograniczenie możliwości udzielania komunii jest tym dziwniejsze, że w Irlandii dozwolony jest zakup jedzenia i napoi na wynos – w sposób analogiczny do tego, jak udzielano komunii w parafii Mountview.

Źródło: (LifeSiteNews)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama