Pięć zniszczonych kościołów i atak na wyższe seminarium duchowne, w którym schronienie znalazło ponad 1300 uchodźców, to wciąż szczątkowy bilans agresywnych działań junty wojskowej, do jakich w ciągu dwóch ostatnich tygodni doszło w Birmie.
Źródła kościelne alarmują, że coraz trudniej jest też dostarczać pomoc humanitarną, ponieważ wojsko blokuje dojazd na tereny, gdzie schronili się uchodźcy.
Wczoraj ostrzelany został katolicki kościół w miasteczku Demoso, leżącym na terenie diecezji Loikaw. Na całe szczęście obyło się bez ofiar, budynek jednak znacznie ucierpiał. Wojsko ostrzelało także domy leżące nieopodal świątyni, w których mieszka ok. 800 katolickich rodzin, co w sumie przekłada się na 4600 osób. Kapłan, który był świadkiem ataku podkreśla, że tylko cudem nie doszło do tragedii, ponieważ do kościoła przylega również prowadzony przez zakonnice dom opieki, w których schroniły się kobiety z dziećmi.
„Od kiedy region Kayah stał się strefą działań wojennych, nikt nie może czuć się bezpieczny” – podkreśla ks. Francis Soe Naing, przypominając, że na tym terenie ponad 300 tys. osób potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Z kolei ojciec Wilbert Mireh zauważa, że ataki na świątynie katolickie są formą represji mającej doprowadzić do tego, że Kościół przestanie pomagać uchodźcom. „Oni nie mają w sercu za grosz człowieczeństwa” – podkreśla birmański jezuita, komentując celowe ataki na kościoły, które stały się miejscem schronienia dla potrzebujących. O dramacie Birmy przypomniał wczoraj na Anioł Pański papież Franciszek. Zachęcił do włączenia się w modlitwę za ten kraj, która w ramach akcji „minuta dla pokoju” zanoszona będzie jutro na całym świecie.
Beata Zajączkowska – Watykan