Grecja dziękuje papieżowi za budowanie kultury solidarności i troski

Witając Papieża Prezydent Grecji zwróciła uwagę, że w czasach, w których ludzkość doświadcza wielkich prób, wkład religii i Kościoła ma ogromnie znaczenie egzystencjalne i nie ogranicza się jedynie do wierzących

Prezydent Grecji witając Papieża zaznaczyła, że jego wizyta przypada w roku obchodów 200-lecia Powstania Greckiego przeciwko Imperium Osmańskiemu, które doprowadziło do powstania nowoczesnego państwa. Cały naród jest wdzięczny Franciszkowi dla uznania z jakim wyraża się o wkładzie ducha greckiego do zachodniej cywilizacji i chrześcijaństwa.

Prezydent zwróciła uwagę, że w trudnych czasach, w których ludzkość doświadcza wielkich prób, takich jak kryzys migracyjny z licznymi uchodźcami, ubóstwo, zmiany klimatyczne, pandemie, wkład religii i Kościoła ma ogromnie znaczenie egzystencjalne i nie ogranicza się jedynie do wierzących. Jest to bezpośrednio związane z polityką troski i humanizmu, przez co toruje drogę do pokojowego współistnienia i pomyślności dla wszystkich.

W kontekście pandemii i kryzysu sanitarnego grecka polityk zauważyła, że perspektywa szczepień dla całego świata, a zwłaszcza dla najuboższych, jest największym i najbardziej palącym problemem sprawiedliwości. Wirus karmi się i mutuje poprzez irracjonalne zaprzeczanie rzeczywistości i nierówności naszej kultury.

Prezydent Grecji podkreśliła zaangażowanie Papieża w działania służące ograniczeniu zmian klimatycznych oraz zanieczyszczeniu środowiska. Wspomniała o ich dramatycznych konsekwencjach, których doświadczyła Grecja i inne kraje śródziemnomorskie w związku z letnimi pożarami. Prezydent zwróciła także uwagę na inicjatywy Ojca Świętego na rzecz rozwiązania kryzysu migracyjnego i uchodźczego.

Prezydent: Papież jako pierwszy staje w obronie migrantów

„Obecność na Lesbos świadczy o wadze tego problemu i jego ogromnym wymiarze humanitarnym. Wielokrotnie wyrażałeś swoją wrażliwość na sytuację migrantów i osób ubiegających się o azyl oraz wzywałeś społeczność międzynarodową do wspólnego dialogu i skoordynowanej reakcji na ich nieludzkie wykorzystywanie. Systematycznie przyczyniałeś się również do zarządzania kryzysem i uznawałeś humanitaryzm Greków oraz nieproporcjonalny ciężar, jaki na nich spadł. Ze swej strony nasz kraj pracuje nad zapobieganiem handlowi ludźmi i jego politycznemu wykorzystywaniu.“

Grecja oczekuje również współpracy ze Stolicą Apostolską w celu ochrony ludności chrześcijańskiej na obszarach, gdzie występuje zagrożenie, prześladowanie i dyskryminacja. Watykan podjął już ważne kroki w tym względzie na całym świecie, a szczególnie na Bliskim Wschodzie. Poszanowanie wolności religijnej wspólnot chrześcijańskich oraz ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego jest warunkiem wstępnym umocnienia pluralizmu i tolerancji.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama