Hiszpania: w czasie pandemii liczba samobójstw wśród młodzieży wzrosła o 250 proc.

Podczas pandemii Covid-19 liczba samobójstw oraz prób odebrania sobie życia przez młodych Hiszpanów zwiększyła się o 250 proc. - wynika ze statystyk krajowych służb medycznych. Władze poinformowały, że przedstawią niebawem program walki z tym problemem.

Jak powiedziała w środę w parlamencie minister zdrowia Carolina Darias, wraz z nasilającym się pogorszeniem zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii rząd najpóźniej do grudnia przedstawi plan przeciwdziałania temu zjawiska.

W trakcie debaty w Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu, wskazywano na dane Izby Psychologów (COP), z których wynika, że podczas pandemii liczba samobójstw i prób odebrania sobie życia przez młodych obywateli Hiszpanii wzrosła o 250 proc.

Zwracano też uwagę na opublikowane we wrześniu badanie Hiszpańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (SEP), zgodnie z którym najbardziej podatną na wpływ pandemii grupą są ludzie w wieku 18-30 lat.

„Już 40 proc. Hiszpanów stwierdziło u siebie stany lękowe, depresji lub stresu pourazowego w ciągu ostatniego roku. Około 30 proc. pacjentów cierpiących na depresję nie rozmawia na ten temat nawet z rodziną” – podało SEP.

Na rosnące problemy psychiczne młodzieży wskazują też władze Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego (AEP). Odnotowują, że od jesieni 2020 roku podwoiła się wśród młodych ludzi liczba schorzeń związanych z zaburzeniami odżywiania, jak anoreksja czy bulimia.

W większości przypadków, jak wynika z dokumentów zgromadzonych przez AEP, zjawisko to dotyczy dziewcząt. Stowarzyszenie wskazuje, że o ile przed pandemią Covid-19 nastolatkowie mający problemy z odżywianiem tracili od 15 do 20 proc. masy ciała, to obecnie odsetek ten wynosi 30-35 proc.

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama