Hiszpania wprowadza czterodniowy tydzień pracy? „Ludzie są przepracowani i wypaleni”

Hiszpania może stać się jednym z pierwszych krajów na świecie, który wypróbuje czterodniowy tydzień pracy. Rząd zgodził się na uruchomienie pilotażowego projektu dla firm. „Wzywamy rządy na całym świecie do naśladowania hiszpańskiego przykładu” – mówi Joe Ryle.

Idea skrócenia tygodnia pracy stale zyskuje na popularności, jednak nikt jeszcze nie wprowadził jej na masową skalę. Jak pisze Katarzyna Mazur na portalu National Geographic, „zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że jest to doskonały sposób na zwiększenie produktywności pracowników, ale i poprawę ich zdrowia psychicznego”.

Hiszpania może stać się jednym z pierwszych krajów na świecie, który wypróbuje czterodniowy tydzień pracy – rząd właśnie zgodził się na uruchomienie pilotażowego projektu dla firm zainteresowanych tym pomysłem. „Wydaje się, że trwająca pandemia  jest dobrym momentem na przetestowanie nowego pomysłu, jako że ma ona wpływ na narastające wypalenie zawodowe i samopoczucie oraz rozmazuje granicę między pracą a życiem prywatnym” – czytamy na portalu National Geographic.

„Hiszpania jest jednym z krajów, w których pracownicy pracują więcej godzin, ale nie należymy do najbardziej produktywnych krajów” – stwierdził hiszpański polityk Iñigo Errejón. „Wniosek jest więc taki, że praca w większym wymiarze godzin nie oznacza lepszej pracy”. Choć projekt zdaje się mieć wiele zalet, to jednak nie wszyscy go akceptują. Są tacy, którzy uważają, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy będzie szaleństwem.

Świat natomiast już zaczął śledzić Hiszpanię, aby zobaczyć, czy projekt odniesie sukces, czy też nie. Joe Ryle z inicjatywy „The 4 Day Week Campaign” wezwał rządy na całym świecie, aby wzięły przykład z Hiszpanii w tej kwestii. „Wzywamy rządy na całym świecie do naśladowania hiszpańskiego przykładu w torowaniu drogi dla czterodniowego tygodnia pracy. Wyraźnie widać, że sposób, w jaki pracujemy, sprawia, że ludzie są zestresowani, wypaleni i przepracowani, a także powoduje ogromne problemy w miejscu pracy. Czterodniowy tydzień pracy byłby dobry dla gospodarki, pracowników i środowiska. Co może się tu nie podobać?” – zapytał.

źródło za: Katarzyna Mazur / www.national-geographic.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama